Skip to main content

Birds eye nebo kepr? Srovnání savých materiálů vaší oblíbené Blueberry Simplex


Nebělená biobavlna. Najdete jí jak ve starší, tak v nové verzi plenky Simplex od Blueberry

V čem se tedy liší?

Především ve způsobu tkaní.

Bioavlněný kepr má své charakteristické šikmé řádkování a je velmi vzdušný, tenký, savý a lehký. Rychle rozvádí tekutinu po celé plence a ta díky tomu využívá svou plnou kapacitu - je neskutečně savá a přitom štíhlá.

Jeho výhodou je i rychlé schnutí, tato plenka uschne mezi AIO plenkami z přírodních materiálů jako první. Po prvním vyprání se kepr lehce srazí a charakteristicky zvlní tak, jak jste zvyklí z bavlněných vícevrstvých plen.

Biobavlněný kepr v nové Simplex plence

Několikrát vypraná Side Snap Simplex z biobavlněného kepru

Nevýhody kepru, jak jsme je stačili za více než dva roky intenzivního používání Simplex plenky poznat:

Rád tvrdne při sušení venku na sluníčku a v bezvětří dokáže být jako struhadlo a prkno v jedné osobě. Stačí jej ale promnout jemně v ruce a bude zase měkký. Pozor, abyste se při tomto manévru vyhnuli PUL laminaci, ta by to nemusela přežít.

Při sušení ve vnitřním prostoru kepr zůstává jemný. Pokud je plenka hrubá neustále, ať sušíte, kde sušíte, bude třeba změnit prací rutinu. Může za to s největší pravděpodobností buďto tvrdá voda, nebo nedostatek vody v pračce při hlavním praní, nebo přílišné množství plen v bubnu (neplňte jej více než z poloviny) a výsledné usazeniny pracího prostředku dokonají své.

Správná údržba je kámen úrazu pro životnost kepru a plen z přírodních materiálů obecně. Pokud plence dopřejete rozumnou rotaci (tj. 30-40 plen) a dostatek vody, společně s kvalitním pracím prostředkem, vydrží bez újmy spolehlivě odplenkovat jedno dítko. Pokud točíte v rotaci plen méně, nebo se vaše pračka s plenami nepohodne, může se po relativně kratkem čase (v řádu měsíců) prošoupat svrchní vrstva materiálu a tvoří se trhlinky. Je to nevyhnutelné, dříve nebo později k tomu dojde u každé pleny a je to zcela normální, běžný a přirozený proces opotřebení přírodního materiálu. Ale nezoufejte, vrstev kepru je v plence celkem 12, nerozpadne se a bude sloužit dál. Klidně zvládne odplenkovat i další dítko.

Trhlinky ve svrchní vrstvě kepru po cca 20 měsících intenzivního používání Simplex plenky (při výlučném sušení na vzduchu)

Je to jako s vaším oblíbeným bavlněným tričkem. Pokud je z velmi tenké bavlny a vy ho máte velmi rádi (a na sobě ob den, hned jak uschne), nevydrží tak dlouho, jako trička jiná. Pračka s plenkami hází a pokud se perou nasucho, materiál se rychle opotřebovává. O sušičce nemluvě.

Vlákna kepru i jiných přírodních materiálů jsou oslabována také bělidly, jako je perkarbonát. Raději se mu zcela vyhněte. Je přítomen v prášku Potion i v dezinfekčním prostředku MioFresh. Stejně tak ho najdete i v některých pracích prášcích přímo na látkové pleny určených, jako třeba Yellow and Blue.

Birds eye biobavlna je odolnější. Je hutná, hustě tkaná, má charakteristický kosočtvercový reliéf. Je velmi jemná, a přitom pevná. Ve srovnání s keprem o trochu více savá. Po vyprání se lehce vysráží a zahustí, a dál se příliš nemění.

Birds eye cotton

Její nevýhodou je delší schnutí (ve srovnání s keprem), ale není to nic dramatického. Simplex by díky svému střihu schnula rychle, i kdyby měla místo bavlny konopný žerzej.

Při schnutí venku na sluníčku tvrdne stejně, jako kepr. Platí pro ní stejná doporučení k údržbě, jako pro kepr, s tím rozdílem, že se trhlinky v důsledku opotřebení objeví možná o něco déle.

Savost Birds eye je o něco vyšší, než v případě kepru, počítejte ale s tím, že pokud budete potřebovat plenku využít na delší časový interval (než jsou dvě hodiny), a máte již odrostlejší dítko (+18m) bude třeba i plence s Birds eye dodat na savosti. 

Side Snap Simplex Large (Birds eye) & Geffen Baby Super Absorber Plus

Ideální jsou pro tento případ Absorbery od Geffen Baby. Pokud již plenku nezmenšujete v sedu, nebo máte Side Snap Simplex velikosti L, vejde se do ní na délku pohodlně i Super Plus Absorber.

Simplex OneSize (kepr) & Geffen Baby Super Absorber Plus

Absorbery od Geffen Baby jsou totiž tenké a nezvedají plenku v profilu. Ta může stále krásně doléhat okolo nožiček a nebude protékat.

Blueberry OneSize Simplex & Geffen Baby Super Plus Absorber

Malé shrnutí na závěr

Co se údržby plen týče, Blueberry nejsou výjimka. Pravidla, která jsou zde popsaná, jsou víceméně obecná doporučení, na kterých se shoduje většina výrobců AIO plen z přírodních materiálů

AIO plenky jsou bohužel na údržbu náročnější, již z povahy, jak jsou šité. Pokud máte doma malou pračku s objemem na 4 kg prádla, nedá se dělat nic jiného, než prát každý den, aby nebyla přeplněná. Plenky za dva dny se do ní vejdou až u staršího dítěte, které již nemá spotřebu 10 plen denně.

Birds eye je určitě odolnější, než kepr, ale výsledek bude po čase stejný - dírky se jistojistě objeví. S tím člověk nic nenadělá, je to zcela přirozený proces. Plenku to nedestruuje, lze jí bez problémů používat dál, je stále plně funkční. Malá pračka není hlavní příčinou brzkého vzniku trhlinek. Je to především o množství plen v rotaci, prací rutině a tvrdosti vody.

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě zvětš

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač

My se s tím moc nepereme

Jak jedna paní na anglické stránce o látkových plenách vtipně poznamenala - látkové pleny jsou takovou toaletou, a tudíž nejšpinavějším prádlem, co doma máte. Konkurují jim snad jen mužské ponožky, ale tuto Pandořinu skřínku dnes otvírat nebudeme. Stačí nám jeden džin z láhve a tonik se tentokrát nekoná. Neuběhne dne, kdy se maminky neptají na fórech nebo přímo, jak prát pleny, nebo proč se jim dítě najednou osypává. Jak tedy prát? Jednoduše. Nepotřebujete žádné speciální přípravky, prášky domácí výroby a jiné eko vymoženosti.  Potřebujete klasický prostředek se surfaktanty , který odstraní nejen, co je oku viditelné ale i bakterie, amoniak a zápach.  Čistá plena není oxymóron. Je to základ pro zdravou pokožku bez vyrážek a podráždění a také pro co nejdelší fungování pleny - zanesená, špatně vypraná plena má výrazně kratší životnost. Přítomnost amoniaku rozkládá přírodní vlákna, ale oslabuje i PUL. Jak toho docílit? Dodržení 5 základních pravidel vám čisté pleny zajistí a