Skip to main content

Pomoc, mé plenky protékají!

Každá plena čas od času proteče, látková nebo papírová. Soustavné protékání plen látkových ale v pořádku není. Podívejme se na několik pravděpodobných příčin, proč se tak někdy děje.


Plenka proteče občas každému a důvody jsou různé. Většinou to bývá kompletní saturování savé vrstvy v plence, tedy vyčerpání její absorpční kapacity (zkrátka zapomenete na čas a dítko je v plence déle, než by mělo, nebo vyzunkne naráz celou skleničku toho vynikajícího jablečného moštu...).

Co by se ale dít nemělo, je opakované a soustavné protékání. Zde je pár tipů, co a jak a proč.

Na látkových plenkách není nic zázračného, co by zaručilo pojmutí 10 čůracích dávek (jako dokáže jednorázová plenka - věděli jste to?) - žádné chemické látky, jako je SAP gel a jemu podobné. Látková plenka se skládá z vnější nepromokavé vrstvy a vnitřní savé vrstvy, jejíž absorpční schopnost je různá (záleží na typu plenky a na použitém materiálu).


Pokud se rozhodnete pro "One Size" plenku (= jedna velikost od narození po nočník), za nějakou dobu se dopracujete k tomu, že bude nutné pořídit přídavnou savou vrstvu (jak dítko roste, čůrá více a ve větších dávkách). Plenky, které jsou dostupné ve více velikostech tento problém většinou nemají - rostoucí dítko dostává novou, větší plenu s větší savostí. One Size plenka je stále stejně savá - pro novorozence, malé miminko, batole i větší dítko. Savost tak je třeba přizpůsobit. K tomuto účelu existuje výběr vkládacích pleneček různých tvarů, velikostí a použitých materiálů.

Ale prosím pozor. 99% veškerých protečení plenky je z toho důvodu, že je plenka špatně nasazená (nejčastěji má nesprávně nastavenou velikost v sedu). Pokud je plenka plně saturovaná a nemůže již nic nasát (vlivem příliš dlouhé doby mezi přebaleními nebo kvůli nízké absorpční schopnosti), poznáte to snadno, neproteče proudem, ale jen provlhne kolem nožiček. 

!!! Jestliže vaše plenka protéká na zádech/na bříšku nebo je dokonce mokrá vně, je problém stoprocentně v nasazení!!!

Ještě je tu možnost, že plenka nesaje, protože je obalená tukovou/olejovou vrstvou. Pokud používáte krémy na zadeček na tukové bázi (což jsou v podstatě všechny dostupné zadečkové krémy) nebo perete v pracím prostředku na mýdlovém základu (jako je třeba Jelen), plenky můžete zcela naimpregnovat (platí to především pro polyesterové materiály, jako je mikrovlákno, flís nebo suede cloth, které jsou v plenkách často jako stay-dry vrstva, udržující zadeček v suchu, ale naimpregnovat lze i bavlnu). Pokud tušíte, že by to mohl být váš případ, snadno plenku otestujete: napněte ji a vložte pod slabší proud tekoucí vody z kohoutku. Voda by se měla bez problému do plenky vsáknout (nebo protéct flísovou separační plenkou, pokud se jí rozhodnete také otestovat). Pokud se na povrchu vytvářejí kapičky, které se po plence kutálejí, je vodoodpudivá a nemůže nic nasát. Nezoufejte, tuto impregnaci lze snadno odstranit opakovaným praním v klasickém prostředku, nejlépe určeném pro praní látkových plen (a bez mýdla :-)). Stejně impregnačně působí i tolik oblíbené žlučové mýdlo.

Jak zjistit příčinu protékání plen?

1. První otázka, kterou byste si měli položit, pokud vám plenky protékají: JE PLENKA UVNITŘ ZCELA NASÁKLÁ (doslova na ždímání)? PROVLHLA JEN LEHCE KOLEM NOŽIČEK? Pokud je odpověď ano, častěji přebalujte nebo k plence doplňte savou vrstvu. K dostání je mnoho různých vkládacích plen, stejně dobře zafunguje i látkový čistící ubrousek nebo novorozenecký prefold, který vám doma zůstal, případně ustřižený ručník či rukáv z trička :-)


Další možností je uzpůsobit savost podle aktivity dítka. Máte svou oblíbenou plenku, která tak skvěle fungovala a najednou je vše jinak? Z největší pravděpodobností za to může vaše batole :-). Zkuste přemístit savé vrstvy uvnitř plenky tam, kde je nejvíce/nejrychleji mokrá. Dopředu pro kloučky a spáče na bříšku, do středu a zadní části plenky pro holčičky a spáče na zádech. Lze tak učinit přeložením vlastní savé vrstvy v plence (pokud je k tomu uzpůsobená) nebo dodáním extra savé vrstvy (přeložená a vhodně umístěná vkládací plenka).



2. Pokud vaše plenka protéká a její kapacita není naplněna, nejprve se zaměřte na to, zda jste jí správně předeprali (plenky z přírodních materiálů je nutné před prvním použitím několikrát (i 5-6 krát) vyprat a nechat uschnout, s opakovaným praním zvyšují svou savou kapacitu).

3. Pokud to není váš případ, zkontrolujte, zda je plenka správně nasazená. SPRÁVNĚ NASAZENÁ PLENKA je těsně obepnutá, tak aby mohla tekutinu co nejrychleji pojmout. U jednovelikostní plenky to znamená sepnutí patentek v sedu na přední straně a ponechání v tomto stavu, dokud to bude možné (dokud plenka nezačne nožičky příliš otlačovat, případně se v sedu nezačne sama rozepínat). Pokud si nejste jisti se správným nasazením plenky, jukněte na TOTO VIDEO, objasní spoustu otázek.


A mějte na paměti, že děti se zkrátka občas přes noc změní a co fungovalo včera, nemusí platit dnes. To se týká jejich stravovacích zvyků, spaní, střídání rozličných nálad a také nošení plen! A pro rodiče je to vždy opakovaná výzva, jak si s tím poradí :-).

Jestli tápete, nejste v tom sami! Napište nám, rády pomůžeme.

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě zvětš

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač

My se s tím moc nepereme

Jak jedna paní na anglické stránce o látkových plenách vtipně poznamenala - látkové pleny jsou takovou toaletou, a tudíž nejšpinavějším prádlem, co doma máte. Konkurují jim snad jen mužské ponožky, ale tuto Pandořinu skřínku dnes otvírat nebudeme. Stačí nám jeden džin z láhve a tonik se tentokrát nekoná. Neuběhne dne, kdy se maminky neptají na fórech nebo přímo, jak prát pleny, nebo proč se jim dítě najednou osypává. Jak tedy prát? Jednoduše. Nepotřebujete žádné speciální přípravky, prášky domácí výroby a jiné eko vymoženosti.  Potřebujete klasický prostředek se surfaktanty , který odstraní nejen, co je oku viditelné ale i bakterie, amoniak a zápach.  Čistá plena není oxymóron. Je to základ pro zdravou pokožku bez vyrážek a podráždění a také pro co nejdelší fungování pleny - zanesená, špatně vypraná plena má výrazně kratší životnost. Přítomnost amoniaku rozkládá přírodní vlákna, ale oslabuje i PUL. Jak toho docílit? Dodržení 5 základních pravidel vám čisté pleny zajistí a