Skip to main content

Jak si vybrat kalhotkovou plenku?


Co to vlastně kalhotková plenka je?

Název může být matoucí, alespoň mě pletl v mých plenkovacích začátcích velmi. Plenka, která vypadá jako svrchní kalhotky? Ano, je to tak. Je střižená obdobně. Na děťátko se jednoduše oblékne a zapne. Má gumičky kolem nožiček, často i na zádíčkové straně a na bříšku. Je to proto, aby co nejméně protékala. Přesto ale může protéci durch, když na ní nedáte nepromokavou vrstvu - právě ty výše zmíněné svrchní kalhotky.

Co mají všechny kalhotkové pleny společné?

🥑 Velkou savost

To platí pro všechny, bez výjimky. Tyto pleny udrží vše uvnitř a pojmou opravdu hodně. Dříve neměly konkurenci, dnes již existuje několik AIO plen, které jim v savosti šlapou na paty, nebo je dokonce předčí. GroVia ONE, Thirsties Natural Pocket a Wizard Duo s noční vkládací plenkou jsou jedny z nich.

🥑 Skvělou spolehlivost

Toto platí také, ale s malým ALE. Spolehlivost (= budete převlékat s plenou celý outfit nebo ne) visí celá na svrchních kalhotkách, které s plenkou použijete. Když nebudou dobře těsnit, ani kalhotová plenka nepomůže.

🥑 Dlouhé schnutí

Thirsties Fitted, Bamboozle StretchSandys, i Avo&Cado Fitteds dlouho schnou. Geffen Baby Fitted je výjimka, co potvrzuje pravidlo. Vždy záleží na materiálu a způsobu tkaní. Pokud je to bambus, schnutí je vždy na dlouho. Geffen Fitted jsou čistě bavlněné (a mnohem více vzdušné) a schnou o poznání rychleji.

🥑 Poněkud větší balení na zadečku???

Ne nutně. Faktem je, že u bambusu většinou platí rovnice více materiálu = větší savost. Kalhotové plenky z bambusoveho froté jsou proto často objemné, obzvlášť u malých miminek, pokud použijeme One Size velikost. Bamboozle Stretch je jedna ze štíhlejších variant, i díky speciálnímu způsobu tkaní. Sandys plenky jsou dostupné ve čtyřehch velikostech právě proto, aby vždy skvěle padly a nebyly příliš objemné. Stejně tak Geffen Fitteds mají na výběr 4 velikosti, ale jejich nesporná výhoda je v zapínání. Jednotlivé velikosti se totiž díky němu mezi sebou široce překrývají, a tak velikost Small ještě stále zapneme dítku v jeho 11 kilech. Další výhodou těchto vícevelikostních plen je, že vydrží víc dětí - jednotlivé velikosti se využijí po časově omezené období a uschovají :-)

Geffen Baby Fitted Small

Geffen Baby Fitted Large

Jakou kalhotovou plenku tedy (ne)vybrat?

Řiďte se schnutím. Schnou u vás doma ručníky převelice dlouho? Stejné to bude i s těmito plenkami. Neberte bambus, zvolte raději bavlnu, ideálně ne moc hustě tkanou - takovou, jaká je v Geffen Fitteds.

Zvažte zapínání. Suché zipy (u Bamboozle) a snappi sponka (Geffen Fitted) jdou u miminek nastavit mnohem lépe než patentky (Sandys, Avo&Cado Fitted), které potřebují trochu cviku (ale naučit se to dá velmi rychle a kdyžtak jsme tu my ;-)). Jestli máte doma větší dítko, suché zipy jsou spíše na obtíž, bude vám je rozepínat ;-) a navíc si žádají více péče - občas je nutné je vyčistit od nachytaných vláken, o zapínání do protikusů před každým praním nemluvě...

Promyslete štíhlost balení. Pokud preferujete spíše užší, štíhlé plenky, svůj účel nejlépe splní Geffen Fitteds.

Geffen Baby Fitted Large

Vyplatí se One Size nebo spíše vícevelikostní varianta?

To záleží, zda preferujete štíhlejší balení a jestli plánujete plenky použít i pro další dítko (případně prodat v dobrém stavu na plenkovém bazaru). V těchto případech je vícevelikostní varianta výhodnější. OneSize (Bamboozle Stretch, Avo&Cado Fitted) je pro miminka objemnější a po celé období růstu děťátka si zachovává stejnou savost - pro miminko i pro dvouleťáka. Bude tedy třeba později plence přidat na savosti. Sandy i Geffen pleny mají s každou velikostí více savého materiálu, přizpůsobí se tak lépe potřebám děťátka. K Sandys i Geffen Fitted plenám je možné přikoupit savé vkládací plenky (Sandys Inserts a Geffen Absorbers), které zajstí vždy takovou savost, kterou zrovna potřebujete - na denní a noční spánek, nebo na běhání.

A co hrubnutí?

Tyto kalhotové plenky nehrubnou, díky způsobu tkaní materiálu, ze kterého jsou ušité. Nejjemnější zůstává Geffen Fitted, a to i při dlouhodobém praní v tvrdé vodě.

Avo&Cado Fitted s flísovou separační plenkou

Dá se kalhotková plena použít na noc?

Samozřejmě ano! Jen do ní nezapomeňte dát stay dry bariéru. Ideálně flísovou separační plenku. Odizoluje vlhkost a děťátko bude klidně spát (a vy také). Pro novorozeňátka a miminka, co ještě tolik nečůrají, postačí kalhotkové plenky tak, jak jsou. Pro větší děti bude třeba přidat savou vkládací plenku. Zvolte ideálně tenkou a hodně savou, aby balení nepřidala na objemu. Vkládačku můžete umístit mezi kalhtovou plenku a svrchňáčky nebo dovnitř plenky, pokud se tam vejde a děťátku to bude pohodlné. Pro umístění dovnitř plenky je vhodná vkládačka Sandys Stay Dry Insert - má na svém povrchu stay dry vrstvu, nemusíte již přidávat do plenky flísovou separačku.

Air Flow Cover a Avo&Cado Fitted

Pokud hledáte plenku na noc, podívejte se sem: JAK SPRÁVNĚ VYBRAT NOČNÍ PLENKUkategorie věnovaná speciálně nočním plenkám je tu: NOČNÍ PLENKY :-)

Je kalhotková plena v některých případech pro miminko nevhodná?

Ano, bohužel se to může stát - v případě, kdy má miminko sklony k ekzémům a vyrážkám. Kalhotková plenka je velmi savá, ale bohužel zůstává na dotek vlhká. Kontakt pokožky s vlhkostí se dá zmírnit/omezit použitím flísové separační plenky - dojde k vytvoření bariéry. Pokud je miminko na vlhkost velmi citlivé, ani separační plenka nezabrání tomu, aby se vlhkost k pokožce nedostala. V takovém případě doporučujeme kapsové plenky se stay dry dotykovou vrstvou (jako jsou bumGenius Original, AppleCheeks Envelope, nebo Blueberry Pocket), které vlhkost zcela odvedou dovnitř plenky a nepustí zpět - pokožka zůstává stále v suchu. Obdobně fungují AIO plenky se stay dry povrchem (GroVia ONE, bumGenius Freetime nebo Mother ease Wizard Uno).

AppleCheeks Envelope Pocket

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě zvětš

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač

My se s tím moc nepereme

Jak jedna paní na anglické stránce o látkových plenách vtipně poznamenala - látkové pleny jsou takovou toaletou, a tudíž nejšpinavějším prádlem, co doma máte. Konkurují jim snad jen mužské ponožky, ale tuto Pandořinu skřínku dnes otvírat nebudeme. Stačí nám jeden džin z láhve a tonik se tentokrát nekoná. Neuběhne dne, kdy se maminky neptají na fórech nebo přímo, jak prát pleny, nebo proč se jim dítě najednou osypává. Jak tedy prát? Jednoduše. Nepotřebujete žádné speciální přípravky, prášky domácí výroby a jiné eko vymoženosti.  Potřebujete klasický prostředek se surfaktanty , který odstraní nejen, co je oku viditelné ale i bakterie, amoniak a zápach.  Čistá plena není oxymóron. Je to základ pro zdravou pokožku bez vyrážek a podráždění a také pro co nejdelší fungování pleny - zanesená, špatně vypraná plena má výrazně kratší životnost. Přítomnost amoniaku rozkládá přírodní vlákna, ale oslabuje i PUL. Jak toho docílit? Dodržení 5 základních pravidel vám čisté pleny zajistí a