Skip to main content

Jak si vybrat správný svrchňák, aneb kalhotky s kapsami jsou oblíbené nejen u krtečka

Svrchní kalhotky jsou důležitá věc. Na nich záleží, jak spolehlivá bude plenka, kterou děťátku nasadíte. Pokud ovšem nemáte AIO nebo kapsovku, ale to je úplně jiná písnička.

Nevíte, pro které svrchňáčky se rozhodnout? Podle čeho se řídit?

Rada je jednoduchá. Promyslete nejříve:

1. S jakou savou plenkou budete svrchňáčky používat. Pouze s kalhotkovou plenkou, která drží na miminku sama (zapnete jí - suchým zipem, snappi sponkou), nebo plánujete využívat vícevrstvě plenky a čtverce na rovný sklad (které se pouze do svrchňáčků vloží), případně samotné vkládačky?

2. Jaké zapínání to u vás vyhraje. Suchý zip nebo patentky?

Svrchňáčky na kalhotové plenky

Musí být prostorné, aby kalhotovku pokryly. Pro kalhotovky přímo určené jsou Air Flow od Mother ease. Jsou lehké, jemné, vzdušné a krásně volné, aby plenka větrala. Ideální na noc. Když do nich dáte čtverec, bude cestovat sem a tam a na zadečku zlobit. Leda, že by byly Air Flow těsně na tělo, ale to zase příjdete o jejich největší výhodu - perfektní prodyšnost a nemusí dobře fungovat.


S kalhotovkou si bezvadně rozumí Duo Wrap od ThirstiesPeeNut od TotsBots a Too Smart Cover 2.0 od Smart Bottoms.


Flip od Cotton Babies jsou vhodné jen na štíhlé kalhotovky, noční plenku od Bamboolika do nich nedáte :-D. Stejně tak Too Smart Cover 2.0 je poměrně prostorný, ale s objemnými kalhotovkami raději opatrně - vejdou se jen u menších dětí a jejich upravení vyžaduje preciznost, aby plenka někde nevykukovala ven.

Na kalhotkové plenky se vyloženě nehodí pouze úzké svrchňáčky, jako třeba Hybrid Shell od GroVia nebo Capri od Blueberry, které jsou střižené pro úzkou a tenkou vkládačku.


Svrchňáčky na vícevrstvé plenky (prefoldy), vkládačky a klasické čtvercové pleny na rovný sklad.

Co je to rovný sklad? Když plenku složíme do úzkého obdélníku tak, aby se akorát vešla do svrchních kalhotek - vytvoříme tak v podstatě vkládací plenku. Lze jí tedy upravit víceméně na míru jakýmkoliv svrchňáčkům. Přesto jsou některé svrchňáčky pro čtverce lepší. Proč? Mají kapsy (Flip, Too Smart Cover 2.0), síťku (GroVia Shell), nebo dvojité guničky (Thirsties Duo Wrap, Capri), které plenku udrží, i když jí ponecháme ve svrchních svému osudu zcela na volno. Do kapsy lze plenku založit na bříšku a někdy také na zádíčkách, ta pak drží na svém místě a necestuje

Jemná síťka v GroVia Shell drží savou plenku na svém místě jako kdyby byla přibitá 

S kapsou na bříšku opatrně, pokud máte doma klučíka. Když je kapsa ze stejného materiálu, jako svrchňáčky a je tedy vodoodpudivá, může větší nálož znamenat protečení. V takových případech je vhodnější zastrkávat plenku jen do zadní kapsy, aby byla v přední části větší savá plocha.

Jaké svrchňáčky tedy vybrat na rovné plenky a vkládačky?

Capri od Blueberry, Flip od Cotton Babies, Hybrid Shell od GroVia, Duo Wrap od Thirsties, Rikki od Mother ease, Too Smart Cover 2.0 od Smart Bottoms.


Často se ptáte, jaké svrchní jsou nejlepší? Jestliže sháníte naprosto univerzální svrchňáčky, které budete využívat na čtverce, vkládačky, prefoldy i kalhotovky, pak jednoznačně Thirsties Suo Weap. Na druhém místě pak Flip od Cotton Babies a Too Smart Cover 2.0 od Smart Bottoms. Jsou jemné, poddajné, skvěle sednou, obepnou štíhlejší kalhotovku a usadíte do nich jakoukoliv rovnou plenku. Kdybyste toužili po co nejužším balení, vyberte si Grovia Hybrid Shell, není užší svrchňák. Nezapomeňte ale, že je třeba do nich vybírat obdobně úzké plenky, aby kolem nožiček neodstávaly, nebo se příliš nenadzvedávaly.

A pak přichází na řadu výběr zapínání - suchý zip, nebo patentky?

Začínáte a máte raději pohodlí suchého zipu (které spočívá v tom, že nemusíte přemýšlet, na kterou patentku se zrovna máte trefit, a to při každém přebalení)? Suchý zip má velikou výhodu pro miminka, která potřebují co nejméně manipulace při přebalení a ideálně vše zvládnout co nejrychleji, aby mohla zase v klidu spát. Nespornou výhodu má suchý zip v noci, kdy na patentky opravdu není vidět a suché zipy dopnete i po paměti. Problém může nastat jen tehdy, když suché zipy hlučí víc, než miminko snese a probudíte ho. Patentky jsou v tomto ohledu rozhodně šetrnější. Kde ale suché zipy selhávají na celé čáře je, když si mimiňák usmyslí, že je to parádní hračka a bude je stále dokola rozepínat (a to i přes zapnuté body - ano, to není legrace, to je skutečnost). Když už mu ke kolenům sjede desátá plenka během jedné hodiny, začnete přemýšlet o výměně suchozipové výbavy za patentkovou, to mi věřte :-D Poslední bod si patentky připisují ve chvíli, kdy plánujete použít svrchňáček na víc dětí. Suchý zip odsuchozipuje jedno dítko. Pak bude potřeba jej vyměnit. Patentky jsou v tomto směru jiná liga. Posledním zabijákem předností suchého zipu je údržba. Narozdíll od patentek je třeba o něj pečovat - občas vyčistit zanesené háčky vlákny z látek, které se do něj připletou, jinak přestane lepit. A nejdůležitější věc - pokaždé před praním je nutné suché zipy zapnout do protikusů, jinak se v pračce obalí prádlem a vytvoří obří kouli. Ještě stále váháte? :-D

Mohu použít svrchňáčky z All in Two systémů i na svoje plenky?

Samozřejmě ano! Thirsties Duo Wrap nemá ani žádné patentky pro nacvakávání vkládací plenky, lze je použít s jakoukoliv plenkou. Totéž platí pro FlipGroVia Hybrid Shell má sice své vkládačky na patentky, ale lze do nich bez potíží umístit poskládanou čtvercovku nebo prefold, který GroVia dokonce za tímto účelem nabízí! PeeNut Wrap mají patentky na přední straně, ale jsou navržené pro kalhotovku Bamboozle Stretch, s kalhotovkami si tedy také poradí. Pro rovné plenky a vkládačky lze využít spíše jejich starší verzi, která ještě má dvě kapsy.

Jediné svrchní kalhotky, které výrobce nedoporučuje používat s jinými plenkami jsou Wizard Duo Cover od Mother ease. Je to z toho důvodu, že mají na boční straně několikero patentek, které by mohly tlačit, pokud nebudou zcela přikryté plenkou. Testovali jsme je proto s kalhotovou plenkou Geffen Fitted a obstály.


 

 

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě z...

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...

Jak (ne)prát svrchní kalhotky

Svrchňáčky má ve výbavě skoro každý, kdo používá látkové pleny. Někdo je využívá denně, někdo jen příležitostně. Jak ale rozumět doporučení, že je není nutné prát tak často, protože je lze po každém přebalení jen vyvětrat a použít opakovaně, pokud nejsou znečištěné stolicí? Předně je třeba si říci, že nejsou svrchní jako svrchní. Některé mají celistvou vrstvu laminace, kterou lze otřít, některé mají vnitřek z části pokrytý látkou (jako třeba Pop-In svrchní z jejich All in Two systému, nebo GroVia Shell s jejich legendární síťkou), některé mají gumičky lemované flísem, jiné zase nylonem, nebo mají gumičky obnažené. Je důležité si uvědomit, že ABYCHOM MOHLI SVRCHNÍ KALHOTKY OPAKOVANĚ POUŽÍT BEZ VYPRÁNÍ, NESMÍ OBSAHOVAT SAVÉ MATERIÁLY.  Jakmile jsou součástí svrchňáčků savé materiály jako flís nebo je jejich PUL potažený látkou (byť z polyesteru a třeba jen částečně), je třeba se k nim chovat jako ke kapsové plence - tedy je PO KAŽDÉM PŘEBALENÍ VYPRAT. Je to z toho důvodu,...