Skip to main content

Jak správně vybrat noční plenku?

Doporučíte mi prosím nějakou plenku, co zvládne celou noc? Já už nechci kupovat ty papírové!

...Přes den to jde a v noci ne? Kdepak. Zvládnout lze obojí!

Noční látková plena je tak trochu strašák. V představách visí obrovská koule materiálu a miminko ležící kvůli ní "z kopce" hlavou dolů. Ono to tak bylo. Dřív. Jak se říká, teď už je jiná doba a tady to platí dvojnásob.

Plenky vhodné pro použití v noci tvoří samostatnou kapitolu látkových plen - jsou na ně kladeny vysoké nároky.

Plenka musí být extra savá, aby vydržela celou noc bez přebalení (za předpokladu, že do ní nepřijde bobek :-)), neměla by být moc objemná (aby se miminku pohodlně leželo), materiál by měl být měkký a přitom odolný (tyto plenky musí vydržet největší zátěž - močovina je agresivní a na látku působí rozkladně). Také by měla plenka uschnout za přijatelnou dobu. Skoro nemožné, říkáte si?

Zkuste Wizard Duo od Mother-ease s noční vkládací plenkou! Je jemná a nadýchaná, jako polštářek! Děťátko bude celou noc jako na obláčku a hlavně v suchu! Plenka není objemná, hodně saje a velmi rychle schne. Hotový zázrak! :-) Pro větší děti okolo 14-15 kg zvolte raději velikost XL, bude pohodlnější a vydrží do úplného odplenkování.

 Když jsem tuto plenu držela prvně v ruce, napadlo mě, že to je plena, kterou bych si vybrala, kdybych byla mimčo já. Zkuste si někdy na holé břicho, jak hrubé jsou plenky, co miminku někdy dáváme... :-D

Jestli u vás doma zvítězily na plné čáře plenky vše v jednom, zkuste GroVia O.N.E.! Na AIO plenku je neuvěřitelně savá a je na ní spolehnutí. Jen na ní nespěchejte a dejte jí čas, aby získala svou maximální savost, je třeba jí nejméně 6 krát vyprat. GroVia O.N.E. je nejsavější AIO plena vůbec. Pro větší děti je k nezaplacení i na delší procházky (nejvíce oceníte v zimě, kdy se interval přebalování může velmi protáhnout). Urdží mimi v suchu a ještě je s ní minimum práce.

Některé AIO plenky mají pro použití v noci speciální vkládačku - takovým příkladem je Dream 2.0 plenka od Smart Bottoms. Vkládačka zvýší savost plenky a ochrání pokožku před vlhkostí díky vrstvě z mikroflísu.


Bezvadná plenka na bleskové přebalení v noci je kapsovka od Thirsties - díky suchým zipům nebude třeba rozsvěcet, abyste viděli na patentky :-D a její zcela přírodní materiál je velmi savý + když přidáte geffen absorber, budete mít skvělého štíhlého nočního savce. Nezapomeňte do plenky dát stay dry vrstvu (ideálně flísovou separačku), aby byla pokožka miminka v suchu.


Pokud se vaše dítko rozhodlo, že největší porce čůrání je vhodné vypouštět přes noc, můžete zvolit i dvoudílný systém: svrchní nepromokavé kalhotky + savá látková kalhotková plenka. Je to nejspolehlivější systém přebalování. Příkladem může být kalhotková plenka Sandy's, nebo Bamboozle + svrchní kalhotky Thirsties Duo Cover, nebo Air Flow od Mother-ease. Pro miminka a menší děti, které v noci ještě tolik nečůrají, postačí kalhotovky tak, jak jsou. Pro velké učůránky přidejte do balení ještě vkládací savou plenečku, co nejtenčí, aby zbytečně nezvětšovala objem látky na zadečku. Nejtenčí a nejsavější vkládačky na světě jsou Geffen Baby Absorbers ;-)

V nabídce pro vás máme několik typů kalhotkových plen. Počítejte s tím, že všechny potřebují přes sebe svrchní kalhotky a všechny (bez výjimky) bude třeba pro větší děti na noc takzvaně dovycpat, tj. přidat vkládací savou plenečku.

Jaké svrchňáčky jsou přes kalhotkové plenky na noc nejlepší?

Jednoznačně Air Flow od Mother ease. Pokryjí všechny typy kalhotovek. Jsou nejprodyšnější, nejměkčí a skvěle se přizpůsobí. Bezvadně poslouží také svrchňáčky Too Smart Cover 2.0 od Smart Bottoms a Duo Cover od Thirsties.

Čím noční plenku dovycpávat, aneb jakou vkládačku vybrat?

Co nejtenčí a nejsavější. Oba tyto požadavky nejlépe splňují Geffen Baby Absorbers. Vyberte si z několika různých typů, pro noční plenečky budou nejvíce savé Super Absorbery. Bezvadně sají také vkládací plenečky Sandys Inserts, pokud vyberete verzi se stay-dry povrchem, nemusíte ani použít flísovou separačku.

Co když noční pleny neuschnou a já nemám co použít?

Vždy se dá najít záložní varianta. Přidejte savou vkládací plenku vaší oblíbené kapsovce a poslouží určitě také dobře. Totéž lze udělat s jakoukoliv kalhotkovou plenkou.

Aby kapsovka neprotekla, musí opravdu dobře sednout kolem nožiček i v pase. Platí to zejména v případě kapsovek s dotykovou vrstvou z flísu. Flís zpomaluje vsakování do plenky a když mimi čůrá velké dávky a ještě ke všemu umí dobře mířit (kluci), je na protečení zaděláno. Na noc tedy zvolte kapsovku, které věříte a máte s ní zkušenost i na denní spánek.

Zcela jiný kalibr je ovšem kapsovka od Thirsties. Savá část plenky je z čistě přírodních materiálů a je opravdu velký savec. Pokud má ale vaše dítko sklony k ekzémům a vyrážkám, nebo se budí kvůli vlhku v plence, přidejte ještě flísovou separační plenku jako stay dry bariéru.

AIO pleny na noc moc vhodné nejsou většinou proto, že je nelze tak dobře dovycpat, jako jiné typy plen. Některé AIO plenky ale jako noční použít lze. Kromě GroVia ONE také Wizard Uno Stay dry a Organic, pokud jim dodáte vkládací plenku - ideální jsou tenoučké Geffen Absorbers (Super Absorber, případně Super Plus), nebo pak originální mikrovláknové Wizard boosters. Pro milovníky přírodních materiálů mají Mother ease vkládací plenky Sandys, velikost S je shodná s Wizard booster o velikosti Large.

U novorozeňátek postačí na noc i poskládaná čtvercová plenka s tenkou savou vkládačkou, jakou je třeba Geffen Super Absorber Newborn.

Od kdy je dobré miminku noční plenku pořídit?

Až zjistíte, že vaše běžné denní plenky na noc nestačí. To znamená, až začnou v noci protékat. My jsme s úspěchem do 8 měsíců věku naší dcerky používali kapsovku bumGenius. Pro novorozená miminka stačí maličké AIO plenky, Wizard Uno Newborn udělá fantastickou službu. Na noc lze použít i čtvercové plenky doplněné savými vkládačkami, ideální jsou opět tenké Geffen Absorbery, aby miminko nemělo na zadečku moc velký balík. Dejte jen pozor, aby svrchní kalhotky dobře sedly, na nich visí spolehlivost celého balení.

Pokud jste pořídili na noc GroVia ONE a miminko je na ní ještě malé, vyndejte obě savá jádra a používejte plenku jen tak, samotnou, případně s menší vkládačkou. Jestli máte doma Geffen Newborn, neváhejte ho použít místo ní :-).

A co s noční plenkou ráno?

Ideálně ihned vymáchat v ruce v teplé vodě a vyprat co nejdříve s ostatními plenkami. Proč je dobré plenku ráno vymáchat? Vymácháním v teplé vodě se z ní odstraní téměř všechny čůránky a ty se pak nebudou přes den rozkládat a ničit plenku vznikajícím čpavkem (nehledě na nepříjemný odér linoucí se z vašeho plenkového koše).

A co když je dítko přes den bez plen a nemám tak plenku s čím vyprat?

To není vůbec problém, noční plenku ráno co nejdříve NĚKOLIKRÁT vymáchejte (a pozor, to je důležité) V TEPLÉ VODĚ. Je třeba z ní čůránky odstranit co nejvíc, pokud možno zcela a v teplé vodě se snadněji vymáchají. Vyždímanou plenku pak skladujte v nepromokavém pytli (třeba v malém nepromokavém plenkovém pytli s PUL vrstvou, který jste nosili spolu s plenkami na ven) a vyperte třeba s ručníky nebo utěrkami na 60 °C. Pokud nemáte v plánu prát zrovna žádné prádlo na 60 stupňů, vyperte plenku na 40, pro jednou se nic nestane a bude připravena na další použití. Pokud plenku vyperete na 60 stupňů alespoň jednou za čas (třeba dvakrát do týdne), bude to zcela dostačující.

Pár doporučení na závěr:

Nezapomínejte na jednu důležitou věc - všechny plenky (bez výjimky), pokud jsou nové, je třeba před první ostrou noční směnou opakovaně vyprat, a to minimálně 6 krát, některé i víc. Potřebují získat svou maximální savost.

Na noc nedoporučujeme používat dětská body, ale spíše overálky nebo pyžamka. Je to z toho důvodu, aby nedošlo ke stlačení plenky uprostřed mezi nožičkami a ta pak neprotekla kvůli otevřenému prostoru kolem stehýnka.

Plenku se stay dry vrstvou a separační plenky z flísu NEPERTE V MÝDLE, ani v PRÁŠKU OBSAHUJÍCÍM MÝDLO, naimpregnovaly by se a plenka přestane sát.

Comments

Popular posts from this blog

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě z...

Jak (ne)prát svrchní kalhotky

Svrchňáčky má ve výbavě skoro každý, kdo používá látkové pleny. Někdo je využívá denně, někdo jen příležitostně. Jak ale rozumět doporučení, že je není nutné prát tak často, protože je lze po každém přebalení jen vyvětrat a použít opakovaně, pokud nejsou znečištěné stolicí? Předně je třeba si říci, že nejsou svrchní jako svrchní. Některé mají celistvou vrstvu laminace, kterou lze otřít, některé mají vnitřek z části pokrytý látkou (jako třeba Pop-In svrchní z jejich All in Two systému, nebo GroVia Shell s jejich legendární síťkou), některé mají gumičky lemované flísem, jiné zase nylonem, nebo mají gumičky obnažené. Je důležité si uvědomit, že ABYCHOM MOHLI SVRCHNÍ KALHOTKY OPAKOVANĚ POUŽÍT BEZ VYPRÁNÍ, NESMÍ OBSAHOVAT SAVÉ MATERIÁLY.  Jakmile jsou součástí svrchňáčků savé materiály jako flís nebo je jejich PUL potažený látkou (byť z polyesteru a třeba jen částečně), je třeba se k nim chovat jako ke kapsové plence - tedy je PO KAŽDÉM PŘEBALENÍ VYPRAT. Je to z toho důvodu,...