Skip to main content

Není všechno zlato, co se třpytí

Poslední dobou se stále častěji ptáte na to, proč v Plenkotéce nemáme tu kterou zahraniční značku.

Máte chuť zkoušet nové plenky, nové vzory a střihy a je to úplně přirozené. Nebyli jsme na tom v počátcích Plenkotéky jinak.

Na co však brát zřetel a kdy se mít na pozoru?

Zkusíme vám nabídnout vodítko, jak se nespálit. Jak si vybrat to, co skutečně potřebujete a co vám bude fungovat.

Před nákupem plen od neznámé značky je dobré

Pročíst nezávislé recenze. Od rodičů, kteří pleny opravdu používají. Nehledejte na Instagramu a Facebooku reklamní, naaranžované fotografie. V těchto případech většinou platí rčení "Darovanému koni na zuby nehleď". Nehledejte recenze, které jsou od výrobců plen zaplacené. Hledejte recenze od rodičů, kteří mají zkušenosti s látkováním, mají větší děti a dokáží posoudit, jak si plena vede i ve srovnání s jinými, známými značkami.

Zajímat se o materiál pleny. Na něm závisí, jak plena bude fungovat a zda vám poskytne to, co od ní očekáváte.

Zajímat se o původ pleny, aneb kde byla plena ušitá a jaký je původ použitých materiálů, případně zda jsou certifikované. Pokud není přímo u plenky u výrobce uvedeno, kde je plena vyrobená a jaký je původ použitých materiálů, je to s největší pravděpodobností Čína. Zmínku o výrobě v Číně najdete někdy schovanou v záložce "About us", většinou jde ale o sofistikované hledání v poznámkách pod čarou. Věřte, že pokud není plena vyrobena v Číně, každý výrobce se tím rád pochlubí.

Zajímat se o doporučení výrobce ohledně údržby. Na plenách vyrobených v Číně je většinou uvedena maximální teplota praní 40°C. Tato teplota je bohužel pro praní plen nedostatečná, nedojde při ní ke zničení bakterií. Pokud výrobce není schopen deklarovat odolnost materiálu při praní na 60°C, materiál není vhodný na pleny a raději se mu vyhněte.

Nemějte nerealistická očekávání. S novou plenou získáte nový vzor, ale také nový střih a materiál, který nemusí vašemu dítku sedět. Pokud již plenku pořídíte a zjistíte, že si s ní nevíte rady a potřebujete pomoci, kontaktujte prodejce, měl by mít s plenou zkušenost a poskytnout tak potřebnou radu.
Všeobecně opakovaná mantra "Každé dítě je jiné" pouze omlouvá střihy plen, které nesednou každému. Dobře střižená plena počítá s různými proporcemi dítěte a je univerzální. Můžete se tak na ní spolehnout po většinu plenkového období.

Není Čína jako Čína. V Plenkotéce najdete tradiční značky, prověřené časem. Jedna z nich nechává některé své pleny šít v Číně již po mnoho let. Je to GroVia. Informace o tom ale neschovává. Naopak. Najdete je u každé pleny. Využívá fair trade dílny, jejich materiály jsou vysoce kvalitní a provedení precizní. Certifikáty a atesty najdete na stránkách výrobce:




Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě zvětš

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač

My se s tím moc nepereme

Jak jedna paní na anglické stránce o látkových plenách vtipně poznamenala - látkové pleny jsou takovou toaletou, a tudíž nejšpinavějším prádlem, co doma máte. Konkurují jim snad jen mužské ponožky, ale tuto Pandořinu skřínku dnes otvírat nebudeme. Stačí nám jeden džin z láhve a tonik se tentokrát nekoná. Neuběhne dne, kdy se maminky neptají na fórech nebo přímo, jak prát pleny, nebo proč se jim dítě najednou osypává. Jak tedy prát? Jednoduše. Nepotřebujete žádné speciální přípravky, prášky domácí výroby a jiné eko vymoženosti.  Potřebujete klasický prostředek se surfaktanty , který odstraní nejen, co je oku viditelné ale i bakterie, amoniak a zápach.  Čistá plena není oxymóron. Je to základ pro zdravou pokožku bez vyrážek a podráždění a také pro co nejdelší fungování pleny - zanesená, špatně vypraná plena má výrazně kratší životnost. Přítomnost amoniaku rozkládá přírodní vlákna, ale oslabuje i PUL. Jak toho docílit? Dodržení 5 základních pravidel vám čisté pleny zajistí a