Skip to main content

Suché zipy? Žádný problém! Péče o GroVia Shell ve zkratce

Toto téma je tak trochu nošení dříví do lesa, pro většinu z vás je to známá věc. Nám to přeci jen nedalo a sepsali jsme doporučení a užitečné tipy k údržbě suchých zipů GroVia Hybrid Shell, které nám poskytl výrobce.


Suché zipy narozdíl od patentek vyžadují určitou péči.

🌈 Pravidelné odstraňování vznikajících žmolků na širokém pásu zipu okolo bříška je zcela v pořádku a je nezbytné pro správné fungování zipu. Pokud máte strojek na odžmolkování svetrů, máte vyhráno. Na suchém zipu s radostí ulpívají vlákna jiných materiálů, jako jsou savé pleny, se kterými jsou svrchňáčky prané. Žmolky a vlákna všeho druhu je třeba odstranit, aby zip mohl správně fungovat.


🌈 Udržování čisté "lepivé" části suchého zipu, bez vláken materiálu a nití. Lze je odstranit ideálně jemným kartáčkem na zuby, případně špendlíkem.

🌈 "Lepítko" suchého zipu je třeba vždy po vytažení z pračky narovnat, ještě předtím, než svrchňáčky dáte sušit.


Žmolkování je způsobeno třením o jinou tkaninu, pokud je to třeba čtvercovka, nebo podobná savá plenka, zanechá na suchém zipu vlákna. Tento efekt lze omezit praním svrchních kalhotek v síťce, nebo společně s prádlem, ze kterého se při praní neuvolňují tolik vlákna (např. dětské oblečení). Životnost svrchních kalhotek též prodlouží prací program na jemné prádlo, kde nedochází k vysokým otáčkám při odstřeďování.

Velmi podstatný vliv na opotřebení svrchních kalhotek má jejich celkový počet v rotaci. Pokud je svrchňáčků málo, dochází k jejich nadměrnému opotřebení. GroVia doporučuje minimum 12 svrchních kalhotek (ideálně 14-16) v rotaci, pokud jsou k přebalování výlučně používány prefoldy, případně čtvercové pleny.

Program, na který jsou plenky prané, je pro životnost suchého zipu také důležitý. Svrchní kalhotky nejsou savé, tudíž nepotřebují stejně intenzivní prací cyklus, jako je tomu u savých plen. Pokud nejsou znečištěné, je možné je prát na kratší cyklus s dětským prádlem, případně pokud používáte jako předpírku pro plenky kratší cyklus s pracím prostředkem, můžete před hlavním praním svrchňáčky vyndat a usušit (pokud zrovna nebyly plenky v předpírce více znečištěné a svrchňáčky by se dobře nevypraly), není třeba, aby pokaždé absolvovaly hlavní, intenzivní prací cyklus s ostatními plenami.

Pokud si lámete hlavu nad tím, jak vyčistit suchý zip od žmolků bez stroječku na svetry, maminky doporučují použít technickou pásku, která žmolky nalepí a jemně z podkladového materiálu odstraní.

Nejste si jistí, jak správně o plenky pečovat? Podívejte se do návodu Péče o plenky v Plenkotéce

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě z...

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...

Jak (ne)prát svrchní kalhotky

Svrchňáčky má ve výbavě skoro každý, kdo používá látkové pleny. Někdo je využívá denně, někdo jen příležitostně. Jak ale rozumět doporučení, že je není nutné prát tak často, protože je lze po každém přebalení jen vyvětrat a použít opakovaně, pokud nejsou znečištěné stolicí? Předně je třeba si říci, že nejsou svrchní jako svrchní. Některé mají celistvou vrstvu laminace, kterou lze otřít, některé mají vnitřek z části pokrytý látkou (jako třeba Pop-In svrchní z jejich All in Two systému, nebo GroVia Shell s jejich legendární síťkou), některé mají gumičky lemované flísem, jiné zase nylonem, nebo mají gumičky obnažené. Je důležité si uvědomit, že ABYCHOM MOHLI SVRCHNÍ KALHOTKY OPAKOVANĚ POUŽÍT BEZ VYPRÁNÍ, NESMÍ OBSAHOVAT SAVÉ MATERIÁLY.  Jakmile jsou součástí svrchňáčků savé materiály jako flís nebo je jejich PUL potažený látkou (byť z polyesteru a třeba jen částečně), je třeba se k nim chovat jako ke kapsové plence - tedy je PO KAŽDÉM PŘEBALENÍ VYPRAT. Je to z toho důvodu,...