Toto téma je tak trochu nošení dříví do lesa, pro většinu z vás je to známá věc. Nám to přeci jen nedalo a sepsali jsme doporučení a užitečné tipy k údržbě suchých zipů GroVia Hybrid Shell, které nám poskytl výrobce.
Suché zipy narozdíl od patentek vyžadují určitou péči.
🌈 Pravidelné odstraňování vznikajících žmolků na širokém pásu zipu okolo bříška je zcela v pořádku a je nezbytné pro správné fungování zipu. Pokud máte strojek na odžmolkování svetrů, máte vyhráno. Na suchém zipu s radostí ulpívají vlákna jiných materiálů, jako jsou savé pleny, se kterými jsou svrchňáčky prané. Žmolky a vlákna všeho druhu je třeba odstranit, aby zip mohl správně fungovat.
🌈 Udržování čisté "lepivé" části suchého zipu, bez vláken materiálu a nití. Lze je odstranit ideálně jemným kartáčkem na zuby, případně špendlíkem.
🌈 "Lepítko" suchého zipu je třeba vždy po vytažení z pračky narovnat, ještě předtím, než svrchňáčky dáte sušit.
Žmolkování je způsobeno třením o jinou tkaninu, pokud je to třeba čtvercovka, nebo podobná savá plenka, zanechá na suchém zipu vlákna. Tento efekt lze omezit praním svrchních kalhotek v síťce, nebo společně s prádlem, ze kterého se při praní neuvolňují tolik vlákna (např. dětské oblečení). Životnost svrchních kalhotek též prodlouží prací program na jemné prádlo, kde nedochází k vysokým otáčkám při odstřeďování.
Velmi podstatný vliv na opotřebení svrchních kalhotek má jejich celkový počet v rotaci. Pokud je svrchňáčků málo, dochází k jejich nadměrnému opotřebení. GroVia doporučuje minimum 12 svrchních kalhotek (ideálně 14-16) v rotaci, pokud jsou k přebalování výlučně používány prefoldy, případně čtvercové pleny.
Program, na který jsou plenky prané, je pro životnost suchého zipu také důležitý. Svrchní kalhotky nejsou savé, tudíž nepotřebují stejně intenzivní prací cyklus, jako je tomu u savých plen. Pokud nejsou znečištěné, je možné je prát na kratší cyklus s dětským prádlem, případně pokud používáte jako předpírku pro plenky kratší cyklus s pracím prostředkem, můžete před hlavním praním svrchňáčky vyndat a usušit (pokud zrovna nebyly plenky v předpírce více znečištěné a svrchňáčky by se dobře nevypraly), není třeba, aby pokaždé absolvovaly hlavní, intenzivní prací cyklus s ostatními plenami.
Pokud si lámete hlavu nad tím, jak vyčistit suchý zip od žmolků bez stroječku na svetry, maminky doporučují použít technickou pásku, která žmolky nalepí a jemně z podkladového materiálu odstraní.
Nejste si jistí, jak správně o plenky pečovat? Podívejte se do návodu Péče o plenky v Plenkotéce
Comments
Post a Comment