Skip to main content

A kolik že jich točíte vy?

Rotace. Výbava. Sbírka. Tak kolik jich máte vy? A kolik ve skutečnosti používáte?

Kolik plen je málo? Kolik jich je moc už necháme na každém, ale pojďme se podívat, kolik plen byste ideálně měli mít, aby vám výbava vydržela do odplenkování a popřípadě i druhé dítko.

Ať už používáte AIO nebo jiný systém, minimum je 40-45 plen. Určitě se dá odplenkovat i s 30, ale s odřenýma ušima, tedy spíše s odřenými plenami.

Někteří rodiče mají celou výbavu z AIO plen, my bychom se ze zkušenosti přikláněly ke kompromisu, doplnit jí některým all in two systémem, případně jejich kombinací. Důvodu je hned několik. Možností je mnoho a nemusí ani vycházet tak draho, jako když člověk kupuje jen AIO plenky. Dalšími faktory jsou absorpce, rychlost schnutí a variabilita AI2 systémů, což vám umožňuje kombinace i mezi jednotlivými systémy.

Každý systém je jinak šitý a míra opotřebení se bude lišit podle střihu, gumiček a materiálu.

Co je ale důležité mít na paměti - aby plenky vydržely na jedno dítko, je potřeba mít v rotaci alespoň 40 přebalení. Pokud je jich méně, nevydrží všechny až do konce (předpokládaného odplenkování mezi 2 a 3 rokem). Pokud je v rotaci plen 20 a méně, často jsou po roce takto intenzivního používání již na konci své životnosti. Grovia dokonce uvádí životnost 9 měsíců, pokud máte 15-20 plen. 

Důvod je zcela prostý: zátěž při praní. Ať už používáte přírodní nebo umělé materiály, je nutné počítat s opotřebením. 

Pokud máte 20 plen, je pravděpodobné, že je otočíte až 4x týdně, což je takových 160 praní za rok.

Proto je důležité poctivě rotovat celou výbavu, sváteční, nesváteční, oblíbená, neoblíbená plena.

Magické číslo asi neexistuje, ale doporučuje se minimálně:

1. 40-45 AIO 
nebo
2. 12 svrchních a 35 jader (2-3 jádra na jedny svrchní)
a
3. 6 - 8 nočních plen 

Kromě rotace je důležité dbát na údržbu plen. Doporučujeme: 

✴️ Pleny denně předepírat na krátký cyklus s teplou vodou s 1/3 dávky pracího prostředku. Zamezíte tak vzniku amoniaku a degradaci materiálu.

✴️ Vyvarovat se perkarbonátu, který narušuje strukturu přírodních vláken.

✴️ Nepoužívat jedlou sodu s bambusovým froté, jelikož jako perkarbonát časem vede k narušení struktury.

✴️ Vyvarovat se octu. Ocet je kyselé povahy (pH 2.5 a časté používání kompromituje gumičky, PUL a v neposlední řadě vaši pračku, neb přispívá ke korozi a chátrání gumových komponentů.

✴️ Nesušit pleny s PUL na slunci nebo radiátoru.

✴️ Nepoužívat mýdlo a aviváž. Obojí vaše pleny naimpregnují a sníží savost.

✴️ Používat správnou dávku pracího prostředku (plnou dávku na znečištěné prádlo upravenou dále na velikost pračky a tvrdost vody) a dostatek vody při praní.

Tápete péči o pleny? Rádi byste se dozvěděli víc? O praní, výběru pracího prostředku, sušení je vše podrobně sepsáno v Plenkotéce, jukněte do sekce Péče o plenky.

Jak dobře vyprat plenky a proč nepoužívat mýdlo a perkarbonát se dozvíte v článku "My se s tím moc nepereme".

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě z...

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač...

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...