Rotace. Výbava. Sbírka. Tak kolik jich máte vy? A kolik ve skutečnosti používáte?
Kolik plen je málo? Kolik jich je moc už necháme na každém, ale pojďme se podívat, kolik plen byste ideálně měli mít, aby vám výbava vydržela do odplenkování a popřípadě i druhé dítko.
Ať už používáte AIO nebo jiný systém, minimum je 40-45 plen. Určitě se dá odplenkovat i s 30, ale s odřenýma ušima, tedy spíše s odřenými plenami.
Někteří rodiče mají celou výbavu z AIO plen, my bychom se ze zkušenosti přikláněly ke kompromisu, doplnit jí některým all in two systémem, případně jejich kombinací. Důvodu je hned několik. Možností je mnoho a nemusí ani vycházet tak draho, jako když člověk kupuje jen AIO plenky. Dalšími faktory jsou absorpce, rychlost schnutí a variabilita AI2 systémů, což vám umožňuje kombinace i mezi jednotlivými systémy.
Každý systém je jinak šitý a míra opotřebení se bude lišit podle střihu, gumiček a materiálu.
Co je ale důležité mít na paměti - aby plenky vydržely na jedno dítko, je potřeba mít v rotaci alespoň 40 přebalení. Pokud je jich méně, nevydrží všechny až do konce (předpokládaného odplenkování mezi 2 a 3 rokem). Pokud je v rotaci plen 20 a méně, často jsou po roce takto intenzivního používání již na konci své životnosti. Grovia dokonce uvádí životnost 9 měsíců, pokud máte 15-20 plen.
Důvod je zcela prostý: zátěž při praní. Ať už používáte přírodní nebo umělé materiály, je nutné počítat s opotřebením.
Pokud máte 20 plen, je pravděpodobné, že je otočíte až 4x týdně, což je takových 160 praní za rok.
Proto je důležité poctivě rotovat celou výbavu, sváteční, nesváteční, oblíbená, neoblíbená plena.
Magické číslo asi neexistuje, ale doporučuje se minimálně:
1. 40-45 AIO
nebo
2. 12 svrchních a 35 jader (2-3 jádra na jedny svrchní)
a
3. 6 - 8 nočních plen
Kromě rotace je důležité dbát na údržbu plen. Doporučujeme:
✴️ Pleny denně předepírat na krátký cyklus s teplou vodou s 1/3 dávky pracího prostředku. Zamezíte tak vzniku amoniaku a degradaci materiálu.
✴️ Vyvarovat se perkarbonátu, který narušuje strukturu přírodních vláken.
✴️ Nepoužívat jedlou sodu s bambusovým froté, jelikož jako perkarbonát časem vede k narušení struktury.
✴️ Vyvarovat se octu. Ocet je kyselé povahy (pH 2.5 a časté používání kompromituje gumičky, PUL a v neposlední řadě vaši pračku, neb přispívá ke korozi a chátrání gumových komponentů.
✴️ Nesušit pleny s PUL na slunci nebo radiátoru.
✴️ Nepoužívat mýdlo a aviváž. Obojí vaše pleny naimpregnují a sníží savost.
✴️ Používat správnou dávku pracího prostředku (plnou dávku na znečištěné prádlo upravenou dále na velikost pračky a tvrdost vody) a dostatek vody při praní.
Tápete péči o pleny? Rádi byste se dozvěděli víc? O praní, výběru pracího prostředku, sušení je vše podrobně sepsáno v Plenkotéce, jukněte do sekce Péče o plenky.
Jak dobře vyprat plenky a proč nepoužívat mýdlo a perkarbonát se dozvíte v článku "My se s tím moc nepereme".
Comments
Post a Comment