Skip to main content

Proč, jak a kdy (ne)používat žlučové mýdlo, aneb jak na plenku skvrnitou

Žlučové mýdlo je skvělým pomocníkem k odstraňování skvrn, dočtete se porůznu v diskusích a poradnách.

Ono je. Je ale dobré vědět, kdy a jak jej použít, aby nenadělalo větší paseku než užitek.

Předně bychom měli pamatovat na to, že skvrna není biohazard. Je to barvivo, a to velmi kvalitní, když se udrží v plence zuby nehty několik pracích cyklů. 
Skvrna je kosmetická záležitost, se kterou se není třeba trápit, ani se jí speciálně věnovat, sama se totiž časem odporoučí (časem míněno 3-5 praní, v závislosti na odolnosti barviva).

Jestli ale máte neutuchající nutkání skvrnitou plenku čistit, žlučové mýdlo je to pravé, POKUD jsou vaše skvrnité plenky z přírodních materiálů.
Pokud ne, nastává problém. V takovém případě se zastavte a mýdlo uložte zpět do skříňky. Polyesterové materiály mýdlo nesnesou. Dojde téměř okamžitě k impregnaci. Plenka nesaje a vše stéká okolo a rovnou ven na oblečení.
Polyesterové materiály mají naštěstí tu výhodu, že na nich skvrny neulpívají a snadno se vyperou.

PROSÍM ZBYSTŘETE, pokud skvrny do pár praní samy nemizí a v plence jich postupem času přibývá. V tomto případě bude třeba vyměnit prací prášek, nebo změnit prací rutinu, případně obojí.

SKVRNY V PLENCE ZŮSTÁVAJÍ, KDYŽ:

• Je skladovaná v plenkovém koši déle, než dva dny
• Je praná v mýdle
• Je praná v eko prášku
• Je dávka pracího prostředku nedostatečná a pleny se nevyperou
• Nejsou pleny před hlavním pracím cyklem předvyprané/jsou pouze předeprané ve studené vodě a následně nevymáchané

Jak poznám impregnaci pleny?

Sníží se její savost a protéká. Můžete udělat jednoduchý test - na suchou plenu nalít trochu vody. Když se ihned vsákne, je vše v pořádku. Pokud stéká a na povrchu materiálu se tvoří kapičky, došlo k impregnaci. Odstraníte jí opakovaným praním v prášku bez mýdla.

Jak vyprat namydlené plenky, když mám v pračce mix plen z přírodních i polyesterových materiálů?

Vymáchejte je nejprve v ruce v teplé vodě, aby se mýdlo z plenky co nejvíce odstranilo. Pak je lze vyprat společně s ostatními plenkami.

Pomůže k odstranění skvrn vyvářka?

Určitě ano, stejně tak i slunění. Čtěte ale prosím doporučení výrobce ohledně maximální teploty praní. Většina tzv. moderních látkových plen se vyvářet nesmí, a to ani jednorázově. Vyvarujte se vyvářky plen s PUL laminací a gumičkami, došlo by k jejich zničení. Stejné doporučení platí i pro vystavení plen přímému slunečnímu záření - jeho vlivem dochází k poškození PUL laminace a dalších komponentů pleny. Plenky sušte raději ve stínu a nevystavujte vysokým teplotám.

Zcela jiný případ je vznik skvrn při předepírání nové plenky.

Pokud předepíráte novou plenku, jejíž materiál obsahuje velké množství vosků (vyskytují se přirozeně v biobavlně), plenka může po prvním vyprání vypadat takto:

Smart Bottoms Smart One 3.1 po prvním praní

Pokud perete v klasickém pracím prášku bez mýdla, s vosky si rychle poradí a vy budete moci plenku brzy používat, protože začne sát. Jestliže perete v mýdle nebo v mýdlových ořechách, nedočkáte se ani po desátém praní.

A rada na závěr?
Uložte žlučové mýdlo jednou pro vždy do skříňky a vyndejte jej na hodobóžovou košili vašeho drobečka, zamaštěnou obědem na pikniku, když už se na tu skvrnu pod límečkem nebudete moci dívat. Odevzdejte péči o plenky vaší pračce a kvalitnímu pracímu prášku.

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě z...

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...

Jak (ne)prát svrchní kalhotky

Svrchňáčky má ve výbavě skoro každý, kdo používá látkové pleny. Někdo je využívá denně, někdo jen příležitostně. Jak ale rozumět doporučení, že je není nutné prát tak často, protože je lze po každém přebalení jen vyvětrat a použít opakovaně, pokud nejsou znečištěné stolicí? Předně je třeba si říci, že nejsou svrchní jako svrchní. Některé mají celistvou vrstvu laminace, kterou lze otřít, některé mají vnitřek z části pokrytý látkou (jako třeba Pop-In svrchní z jejich All in Two systému, nebo GroVia Shell s jejich legendární síťkou), některé mají gumičky lemované flísem, jiné zase nylonem, nebo mají gumičky obnažené. Je důležité si uvědomit, že ABYCHOM MOHLI SVRCHNÍ KALHOTKY OPAKOVANĚ POUŽÍT BEZ VYPRÁNÍ, NESMÍ OBSAHOVAT SAVÉ MATERIÁLY.  Jakmile jsou součástí svrchňáčků savé materiály jako flís nebo je jejich PUL potažený látkou (byť z polyesteru a třeba jen částečně), je třeba se k nim chovat jako ke kapsové plence - tedy je PO KAŽDÉM PŘEBALENÍ VYPRAT. Je to z toho důvodu,...