Žlučové mýdlo je skvělým pomocníkem k odstraňování skvrn, dočtete se porůznu v diskusích a poradnách.
Ono je. Je ale dobré vědět, kdy a jak jej použít, aby nenadělalo větší paseku než užitek.
Předně bychom měli pamatovat na to, že skvrna není biohazard. Je to barvivo, a to velmi kvalitní, když se udrží v plence zuby nehty několik pracích cyklů.
Skvrna je kosmetická záležitost, se kterou se není třeba trápit, ani se jí speciálně věnovat, sama se totiž časem odporoučí (časem míněno 3-5 praní, v závislosti na odolnosti barviva).
Jestli ale máte neutuchající nutkání skvrnitou plenku čistit, žlučové mýdlo je to pravé, POKUD jsou vaše skvrnité plenky z přírodních materiálů.
Pokud ne, nastává problém. V takovém případě se zastavte a mýdlo uložte zpět do skříňky. Polyesterové materiály mýdlo nesnesou. Dojde téměř okamžitě k impregnaci. Plenka nesaje a vše stéká okolo a rovnou ven na oblečení.
Polyesterové materiály mají naštěstí tu výhodu, že na nich skvrny neulpívají a snadno se vyperou.
PROSÍM ZBYSTŘETE, pokud skvrny do pár praní samy nemizí a v plence jich postupem času přibývá. V tomto případě bude třeba vyměnit prací prášek, nebo změnit prací rutinu, případně obojí.
SKVRNY V PLENCE ZŮSTÁVAJÍ, KDYŽ:
• Je skladovaná v plenkovém koši déle, než dva dny
• Je praná v mýdle
• Je praná v eko prášku
• Je dávka pracího prostředku nedostatečná a pleny se nevyperou
• Nejsou pleny před hlavním pracím cyklem předvyprané/jsou pouze předeprané ve studené vodě a následně nevymáchané
Jak poznám impregnaci pleny?
Sníží se její savost a protéká. Můžete udělat jednoduchý test - na suchou plenu nalít trochu vody. Když se ihned vsákne, je vše v pořádku. Pokud stéká a na povrchu materiálu se tvoří kapičky, došlo k impregnaci. Odstraníte jí opakovaným praním v prášku bez mýdla.
Jak vyprat namydlené plenky, když mám v pračce mix plen z přírodních i polyesterových materiálů?
Vymáchejte je nejprve v ruce v teplé vodě, aby se mýdlo z plenky co nejvíce odstranilo. Pak je lze vyprat společně s ostatními plenkami.
Pomůže k odstranění skvrn vyvářka?
Určitě ano, stejně tak i slunění. Čtěte ale prosím doporučení výrobce ohledně maximální teploty praní. Většina tzv. moderních látkových plen se vyvářet nesmí, a to ani jednorázově. Vyvarujte se vyvářky plen s PUL laminací a gumičkami, došlo by k jejich zničení. Stejné doporučení platí i pro vystavení plen přímému slunečnímu záření - jeho vlivem dochází k poškození PUL laminace a dalších komponentů pleny. Plenky sušte raději ve stínu a nevystavujte vysokým teplotám.
Zcela jiný případ je vznik skvrn při předepírání nové plenky.
Pokud předepíráte novou plenku, jejíž materiál obsahuje velké množství vosků (vyskytují se přirozeně v biobavlně), plenka může po prvním vyprání vypadat takto:
Pokud perete v klasickém pracím prášku bez mýdla, s vosky si rychle poradí a vy budete moci plenku brzy používat, protože začne sát. Jestliže perete v mýdle nebo v mýdlových ořechách, nedočkáte se ani po desátém praní.
A rada na závěr?
Uložte žlučové mýdlo jednou pro vždy do skříňky a vyndejte jej na hodobóžovou košili vašeho drobečka, zamaštěnou obědem na pikniku, když už se na tu skvrnu pod límečkem nebudete moci dívat. Odevzdejte péči o plenky vaší pračce a kvalitnímu pracímu prášku.
Comments
Post a Comment