Skip to main content

Jak se poprat s vaší pračkou

Znáte dobře svou pračku? 

Výběr správného programu je pro praní plen velmi důležitý. Není to však jediná věc, kterou je třeba promyslet.

Pleny je nutné před praním zbavit všech nečistot, aby se v hlavním programu praly již víceméně čisté a dobře se vydezinfikovaly. A k tomu pomůže nejlépe teplá voda. Proto není příliš vhodná předpírka, která pleny většinou namočí do studené vody a následně pouze odstředí.

Vyberte plenkám jakýkoliv kratší cyklus, který je PŘEDVYPERE v teplé vodě (tzn. také je vymáchá a odstředí) a přidejte prací prášek. Rozdíl v čistotě plen poznáte okamžitě.

Jak nastavit hlavní cyklus na 60 stupňů?

Vyberte takový, kde pračka drží tuto teplotu co nejdéle.
Pro tento cyklus se nehodí eko programy, které perou sice dlooooouho, ale 60 stupňů drží dohromady závěrečných 5 minut.
Nám se osvědčil program Delicates. S plenami méně hází, napustí spoustu vody a vysokou teplotu udržuje 60 minut.

Lámete si hlavu s tím, jak poznat, že pračka udržuje při praní teplotu na 60 stupňů dlouho? Pokud máte pračku s bočním plněním, sáhněte na sklo. Bude horké tak, že na něm skoro neudržíte ruku. Jestli je jen teplé, pračka pere na nižší teplotu.

Druhá otázka do pranice. Pere má pračka dočista dočista?

❓Jak poznáme, že se pleny dobře vypraly? Nejjednodušší a nejspolehlivější je váš vlastní detektor, čich. Přivoňte si řádně k pleně, nejlépe k některé z hutného nebo navrstveného materiálu, jako je v AIO a Ai2 nebo v kalhotovce.

🧺 Voní čistotou? Pokud ano, necítíte vůbec nic, kromě lehké vůně pracího prostředku, když je parfemovaný. Věřte, že jakoukoliv lehkou příměs močoviny nebo zbytků amoniaku snadno rozpoznáte. Voní plenka příliš? Je plena na omak kluzká a savá vrstva vrže? Zůstal v ní nevymáchaný prášek.

💦 Jak důkladně vymáchat plenky?

Odpověď je jednoduchá. V teplé vodě.  Teplá voda totiž rozvolní vlákna mnohem lépe, než studená. Pokud znáte dobře svou pračku nejspíš víte, že máchat v teplé vodě neumí. Jestli ano, máte vyhráno. Ve většině případů je bohužel třeba přechytračit pračku a máchání v teplé vodě nastavit ručně.

Jak přimět pračku, aby vymáchala v teplé vodě? Můžete spustit totožný program, ve kterém pleny předepíráte. Nemusíte pokaždé, řiďte se stavem plen, které vyndáte po vyprání ven. 

🌀 Co se odstředění týče, nedovolte vaší pračce více než 800 otáček, aby se pleny zbytečně nenamáhaly.

Comments

Popular posts from this blog

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...

Jak (ne)prát svrchní kalhotky

Svrchňáčky má ve výbavě skoro každý, kdo používá látkové pleny. Někdo je využívá denně, někdo jen příležitostně. Jak ale rozumět doporučení, že je není nutné prát tak často, protože je lze po každém přebalení jen vyvětrat a použít opakovaně, pokud nejsou znečištěné stolicí? Předně je třeba si říci, že nejsou svrchní jako svrchní. Některé mají celistvou vrstvu laminace, kterou lze otřít, některé mají vnitřek z části pokrytý látkou (jako třeba Pop-In svrchní z jejich All in Two systému, nebo GroVia Shell s jejich legendární síťkou), některé mají gumičky lemované flísem, jiné zase nylonem, nebo mají gumičky obnažené. Je důležité si uvědomit, že ABYCHOM MOHLI SVRCHNÍ KALHOTKY OPAKOVANĚ POUŽÍT BEZ VYPRÁNÍ, NESMÍ OBSAHOVAT SAVÉ MATERIÁLY.  Jakmile jsou součástí svrchňáčků savé materiály jako flís nebo je jejich PUL potažený látkou (byť z polyesteru a třeba jen částečně), je třeba se k nim chovat jako ke kapsové plence - tedy je PO KAŽDÉM PŘEBALENÍ VYPRAT. Je to z toho důvodu,...

Pomoc, mé plenky protékají!

Každá plena čas od času proteče, látková nebo papírová. Soustavné protékání plen látkových ale v pořádku není. Podívejme se na několik pravděpodobných příčin, proč se tak někdy děje. Plenka proteče občas každému a důvody jsou různé. Většinou to bývá kompletní saturování savé vrstvy v plence , tedy vyčerpání její absorpční kapacity (zkrátka zapomenete na čas a dítko je v plence déle, než by mělo, nebo vyzunkne naráz celou skleničku toho vynikajícího jablečného moštu...). Co by se ale dít nemělo, je opakované a soustavné protékání. Zde je pár tipů, co a jak a proč. Na látkových plenkách není nic zázračného, co by zaručilo pojmutí 10 čůracích dávek (jako dokáže jednorázová plenka - věděli jste to?) - žádné chemické látky, jako je SAP gel a jemu podobné. Látková plenka se skládá z vnější nepromokavé vrstvy a vnitřní savé vrstvy, jejíž absorpční schopnost je různá (záleží na typu plenky a na použitém materiálu). Pokud se rozhodnete pro "One Size" plenku (= ...