Skip to main content

Jak skladovat látkové pleny

Otevíráme Pandořinu skříňku. Není nic smrdutějšího, než řádně uleželé, zapařené pleny. Proč neustále připodobňujeme zaprané, špatně vyprané pleny k biohazardu? Protože obsahují kromě bakterií také amoniak, neboli čpavek. A ten je toxický.


🧺 Způsob skladování plen je naprosto zásadní. Močovina se rozkládá po 12 hodinách. Pokud pleny pereme jednou za 24 nebo 48 hodin, k tomuto procesu nevyhnutelně dojde. Když pleny hermeticky utěsníme v kyblíku s víkem, zapaří se a bakterie budou mít pré. V takové pleně to doslova žije. Problém nastává, když je chceme vyprat. Jde to pak velmi těžko a amoniak v pleně rád zůstává i po vyprání. Je velmi agresivní k vláknům v pleně i k pokožce, která trpí stejně, jako plena. Objevují se rudé fleky, vyrážky, až popáleniny.

🦠 Dalším problémem je nálož bakterií, kterým se v teplíčku utěsněného plenkoveho koše skvěle daří. Ve stolici se vyskytují již od raného věku dětí bakterie typu Bacillus, které rozkládají celulózu. Vzhledem k tomu, že bavlnu tvoří celulóza z 90%, působením těchto bakterií se vlákna v plence narušují a degradují. V látce vznikají trhliny a časem se začne rozpadat. Kombinace bakterií s usazenou močovinou je pro plenku smrtící, o důsledku vlivu na pokožku dítěte nemluvě.

Jak tedy pleny skladovat

🗑️ Za přístupu vzduchu. Nechte je dýchat. Čím otevřenější bude váš koš, tím lépe. Za předpokladu, že nejsou pleny zaprané a dobře větrají, nebude váš koš cítit ani zcela otevřený.

🌀 Plenky perte nejdéle ob den, do 48 hodin. Pokud je potřebujete skladovat déle, dopřejte jim po jednom dni předeprání v teplé vodě s pracím prostředkem, nechte je odstředit a uložte zpět do koše. Až se vám pleny nashromáždí, před hlavním praním pak predeprání zopakujte.

✅❎ A jak dopadla anketa, kde jsme se ptaly, zda čicháte k plenám, abyste zjistili, že se dobře vypraly?

Skvěle! Protože většina z vás (celých 70%) používá ten nejlepší detektor amoniaku, vlastní nos. Je to rychlý, přímý a efektivní způsob zjištění přítomnosti této látky v pleně. NEBOJTE SE ČICHAT PO VYPRÁNÍ K PLENKÁM, DOSTANETE DÍKY TOMU VČASNÉ VAROVÁNÍ, že je třeba změnit prací rutinu, než bude pozdě.

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě z...

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač...

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...