Skip to main content

S čím (ne)prat pleny

Kolotoč praní a skladování pokračuje dál. Vždyť to znáte.

Otázkou zůstává S ČÍM PRÁT PLENY?

Většina z vás mi nejspíš odpoví "přeci s plenami!" Není to ale zcela samozřejmé. Někdo přidává plenky k oblečení nebo přidává k plenkám ručníky a utěrky, aby zaplnil pračku.

Pračka to zvládne vyprat skvěle, řeknete si. Může. Záleží ale, co vše do ní poskládáte.

Plenky potřebují v pračce místo a hodně vody, aby se dobře vyčistily a zbytečně se o sebe neodíraly. Velké a hodně savé kusy prádla, jako jsou ručníky, proto s plenami raději prát nedávejte. Kromě toho, že vysají plenkám vodu, jim zabrání v pohybu v bubnu, o horším vymáchání nemluvě. Pokud potřebujete přidat k plenkám ručníky, vyberte jen ty malé, o velikosti utěrky. 

👕👖🎩🧦Pokud perete plenky s oblečením, velmi záleží na tom, s jakým. Jemné novorozenecké prádlo je maličké a plenkám neškodí (otázkou je, zda neškodí plenky jemu, ale to už necháme na vás). 
Problém nastává ve chvíli, kdy se k plenkám dostanou mikiny na zip, různé knoflíky a cvočky. Takový otevřený zip na bundičce je ekvivalentní ozubenému kolečku. Za pleny se zachytne, může i poškodit exponovanou PUL laminaci na svrchních kalhotkách. I samotný jezdec u zipu je pro plenky rizikový, mechanické poškození na sebe nedá dlouho čekat. 
Další kapitolou je obsah kapes. V záhybech plen a uvnitř otevřených vkládaček pak nacházíte písek, zbytky šišek a jehličí. Podívejte se při praní do bubnu a bude vám jasné, co takové věci s plenkou při neustálém házení ze strany na stranu mohou udělat.

❓S ČÍM TEDY PRÁT PLENY
✅S PLENAMI!
Když jich za dva dny nenashromáždíte dostatek pro zaplnění pračky z poloviny, skladujte je předeprané v otevřeném koši, jak jsme si to ukázali včera. A máte vyhráno!

❎Praní plen s oblečením může ve výsledku ničit samotné oblečení. Pleny potřebují pro zničení bakterií a důkladné vyčištění 60 stupňů a nastavení pracího cyklu na nejvíce znečištěné prádlo. Oblečení přitom zcela postačí praní na 40 stupňů v některém z kratších programů.

A jak dopadla anketa, kde jsme se ptaly, zda perete plenky s plenkami? Celých 82% z vás pere výlučně pleny.

Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě zvětš

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač

My se s tím moc nepereme

Jak jedna paní na anglické stránce o látkových plenách vtipně poznamenala - látkové pleny jsou takovou toaletou, a tudíž nejšpinavějším prádlem, co doma máte. Konkurují jim snad jen mužské ponožky, ale tuto Pandořinu skřínku dnes otvírat nebudeme. Stačí nám jeden džin z láhve a tonik se tentokrát nekoná. Neuběhne dne, kdy se maminky neptají na fórech nebo přímo, jak prát pleny, nebo proč se jim dítě najednou osypává. Jak tedy prát? Jednoduše. Nepotřebujete žádné speciální přípravky, prášky domácí výroby a jiné eko vymoženosti.  Potřebujete klasický prostředek se surfaktanty , který odstraní nejen, co je oku viditelné ale i bakterie, amoniak a zápach.  Čistá plena není oxymóron. Je to základ pro zdravou pokožku bez vyrážek a podráždění a také pro co nejdelší fungování pleny - zanesená, špatně vypraná plena má výrazně kratší životnost. Přítomnost amoniaku rozkládá přírodní vlákna, ale oslabuje i PUL. Jak toho docílit? Dodržení 5 základních pravidel vám čisté pleny zajistí a