Skip to main content

Jako oko v hlavě

Jak udržovat pleny, aby vám sloužily co nejdéle?

Pojďme se podívat na úskalí údržby a jak udržet pleny v co nejlepším stavu.

1. Perkarbonát

Jak již jsme zmínily několikrát, perkarbonátu se opravdu chcete vyhnout. Skvrny vám sice vybělí, ale to ještě neznamená, že pleny jsou dostatečně čisté. S bělícím efektem jde ruku v ruce degradace vláken, protože celulóza, základní složka bavlny, je polysacharid, který perkarbonát bude postupně užírat stejně, jako špínu.

Perkarbonát také narušuje PUL a jeho časté používání je jistou cestou k delaminaci.

2. Amoniak

Amoniak, neboli čpavek. Další pomalý zabiják plen. Dělají se vám dírky v plenách a vy nevíte proč? 

S největší pravděpodobností je na vině čpavek. Moč se začne po 12 hodinách rozkládat a čpavek pomalu ale jistě ujídá pleny a oslabuje materiál. Efekt čpavku se neprojeví okamžitě. Prvním varovným signálem je smrad ála mokrý pes, když otevřete pračku. Spolehlivým řešením je předepírat pleny s práškem na teplý cyklus a zajistit, že hlavní cyklus má dostatek vody a správnou dávku prášku. 

3. Bakterie 

Bavlna je polysacharid. Trávicí trakt a tudíž i stolice obsahují bakterie jako Bacillus a Clostridium, které rozkládají polysacharidy a tedy i přírodní materiály.

Proto je dobré odstranit bobany co nejdříve a plenu promáchnout v teplé vodě. Stejně jako čpavek, i bakterie se odstraní rychlým, teplým cyklem s 1/3 prášku.

4. Slunce a radiátor 

Přímé slunce a radiátor plenám nesvědčí.

I české slunce vám muže zničit PUL a vyšisovat pleny. Ani radiátor není bezpečnou variantou, a to i pro pleny bez PUL laminace, zvláště pro materiály se základovou mřížkou. 

Vysoké teploty na přímém slunci, v sušičce a na radiátoru poškodí laminaci s jistotou.

5. Plíseň

Plíseň nemusí být ihned viditelná, ale škodu napáchá okamžitě. Začala vám řídnout bavlna v podobě malých koleček? Vaše pleny nemají dostatek vzduchu. Nejspolehlivějším řešením je otevřený koš, který jim umožní dýchat. 

6. Skvrny

Nejsou skvrny jako skvrny. Pigment z jídla potřebuje někdy pár praní. Pokud ovšem skvrny nemizí a pleny jsou zaprané, je na čase změnit prací rutinu. 

7. Zaprané pleny

Mají vaše pleny šedý nádech? Nejspíše bude na vině tmavé prádlo, se kterým jsou prány. I když kolikrát stačí jedna nehoda, může trvat měsíce, než se vám podaří pleny vrátit do původního stavu. 

8. Sušička

I když výrobci používání sušičky nezakazují, denní používání vede k degradaci přírodních materiálů a gumiček.

9. Zápach

Pleny by neměly zapáchat. Ani po použití. Pokud mokré smrdí jako na statku, je třeba upravit prací protokol. Nejčastější příčinou bývá nedostatečná předepírka nebo málo vody v hlavním cyklu. 
Pokud jsou pleny cítit pracím práškem, bude problém v dávkování a pracím programu. Moderní pračky jsou postaveny na agitaci a frikci, které potom aktivují surfaktanty v prášku a v pračce se vám potom chumelí. Pleny prokloužou praním bez vyčištění, ale plné prášku.
Parfém z prášku krátkodobě zamaskuje jiný problém.

10. Mechanické poškození

Kvalitní a dražší pleny vám určitě vydrží déle, ale vyšší cena neznamená, že plena vydrží vše. Mějte své pleny rády, ony se vám odvděčí.

Comments

Popular posts from this blog

Mýdlová opera aneb co a jak prát s mýdlem

Pojďme se spolu tentokrát podívat na to, co a jak prát s mýdlem a mýdlovými prostředky. Je to od nás nečekané? Ne tak docela. Uděláme si nejdříve takové malé srovnání. Mýdlo je účinný prostředek na mytí rukou. Funguje na principu tvorby pěny a následného zachytávání nečistot a bacilů do této pěny, za současného důkladného mechanického drhnutí pokožky. Nezbytným předpokladem odstranění špíny je také řádný oplach pěny značným množstvím vody.  Abychom splnili tyto podmínky při praní, bylo by třeba pořídit valchu a necky. Dnešní "moderní" pračky již nenapouští plný buben vody, jak tomu bylo dříve např. u legendárních Tatramatek. Vzhledem k úsporám vody a energie na ohřev se pračky spokojí S POUHÝM NAMOČENÍM, ZVLHČENÍM PRÁDLA. A v tu chvíli jste namydlení. Protože mýdlo nemá šanci využít schopnost sveho jediného pěnivého aniontového tenzidu - často se totiž ani nerozpustí, natož aby pěnilo a splnilo svůj úkol, totiž navázat špínu z vašeho prádla. Dobrá, nalijeme do pračky vodu, ří...

Jak (ne)prát svrchní kalhotky

Svrchňáčky má ve výbavě skoro každý, kdo používá látkové pleny. Někdo je využívá denně, někdo jen příležitostně. Jak ale rozumět doporučení, že je není nutné prát tak často, protože je lze po každém přebalení jen vyvětrat a použít opakovaně, pokud nejsou znečištěné stolicí? Předně je třeba si říci, že nejsou svrchní jako svrchní. Některé mají celistvou vrstvu laminace, kterou lze otřít, některé mají vnitřek z části pokrytý látkou (jako třeba Pop-In svrchní z jejich All in Two systému, nebo GroVia Shell s jejich legendární síťkou), některé mají gumičky lemované flísem, jiné zase nylonem, nebo mají gumičky obnažené. Je důležité si uvědomit, že ABYCHOM MOHLI SVRCHNÍ KALHOTKY OPAKOVANĚ POUŽÍT BEZ VYPRÁNÍ, NESMÍ OBSAHOVAT SAVÉ MATERIÁLY.  Jakmile jsou součástí svrchňáčků savé materiály jako flís nebo je jejich PUL potažený látkou (byť z polyesteru a třeba jen částečně), je třeba se k nim chovat jako ke kapsové plence - tedy je PO KAŽDÉM PŘEBALENÍ VYPRAT. Je to z toho důvodu,...

Pomoc, mé plenky protékají!

Každá plena čas od času proteče, látková nebo papírová. Soustavné protékání plen látkových ale v pořádku není. Podívejme se na několik pravděpodobných příčin, proč se tak někdy děje. Plenka proteče občas každému a důvody jsou různé. Většinou to bývá kompletní saturování savé vrstvy v plence , tedy vyčerpání její absorpční kapacity (zkrátka zapomenete na čas a dítko je v plence déle, než by mělo, nebo vyzunkne naráz celou skleničku toho vynikajícího jablečného moštu...). Co by se ale dít nemělo, je opakované a soustavné protékání. Zde je pár tipů, co a jak a proč. Na látkových plenkách není nic zázračného, co by zaručilo pojmutí 10 čůracích dávek (jako dokáže jednorázová plenka - věděli jste to?) - žádné chemické látky, jako je SAP gel a jemu podobné. Látková plenka se skládá z vnější nepromokavé vrstvy a vnitřní savé vrstvy, jejíž absorpční schopnost je různá (záleží na typu plenky a na použitém materiálu). Pokud se rozhodnete pro "One Size" plenku (= ...