Co je to čistá plena? A jak vlastně taková plena vypadá? Vnímání čistoty je subjektivní záležitost, která vychází z osobních zkušeností a rodinných zvyklostí. Za čistou plenu se obecně považuje plena bez skvrn. Dá se ale spolehnout na to, že plena je čistá, když je bez viditelných zapraných skvrn a bez odéru?
Rozhodně ne. Pojďme se podívat na to, jak snadno lze podlehnout iluzi čisté pleny.
Plena, kterou vyndáte z pračky, totiž nemusí být vždy čistá, i když se tak na první pohled jeví. U plen totiž neplatí, že „bílá bělejší, prádlo čistější“. Známý a úspěšný maskovací manévr špinavé pleně poskytne bělidlo. Skvrnám zruší pár vazeb v chromoforech a učiní je neviditelnými. Barvivo v pleně zůstane, jen není vidět pouhým okem. A jak se říká, co oko nevidí, to srdce nepálí. Tímto však snadno přehlédneme, že se v pleně kromě skvrny usadilo i cosi jiného, s čím si prášek neporadil (stačí jej nepřesně odměřit nebo zvolit nevhodný program praní nebo pleny nedostatečně předeprat a je na problém zaděláno). A to „cosi“ se dřív nebo později samo ozve.
Jak se z čisté pleny stane plena špinavá?
1. Nesprávným skladováním v uzavřeném koši bez přístupu vzduchu, kde se pleny zapaří a vlivem tepla se urychlí rozklad močoviny za vzniku amoniaku.
2. Dlouhým intervalem mezi praními, kdy se již začne močovina rozkládat na amoniak a zažírá se do vláken.
3. Špatnou prací rutinou (krátká předpírka, která pleny nevyčistí a následně se perou v koktejlu moči a stolice, nesprávné dávkování prášku, příliš mnoho pěny v hlavním praní, krátký hlavní cyklus, který trvá pod dvě hodiny).
4. Používáním pracího prostředku s nízkou prací účinností, který odstraňuje pouze povrchovou špínu a nevyčistí pleny do hloubky vláken.
Všechny čtyři výše zmíněné body vedou k jedinému výsledku, k zanesení plen.
ČISTÁ PLENA NEZAPÁCHÁ!!! A TO ANI NĚKOLIK HODIN PO NAČŮRÁNÍ!
Zvlášť náchylné k zanesení jsou zvrstvené pleny, hustě tkané materiály a stay dry pleny, jako například Wizard Duo Insert, kdy funkční materiál drží poctivě vše uvnitř pleny i při praní.
Obzvlášť pozorní buďte k nočním plenkám. Musí zvládat velkou nálož, která v materiálu dlouho sedí a hůř se z vláken odstraní. Noční pleně velmi pomůže, když ji ráno hned po přebalení vymácháte v teplé vodě tak, abyste z ní odstranili, pokud možno, veškerou moč. Při skladování se pak nebude močovina rozkládat a plena se mnohem lépe vypere.
Zanesení = impregnace? OMYL.
Čistá plena není zanesená, ale klidně může být naimpregnovaná. Třeba takové bumGenius Freetime stačí, když ji hned jako novou napoprvé vyperete v mýdle nebo mýdlovém prášku a naimpregnuje se. Je zcela jistě čistá, ale fungovat nebude, dokud se impregnace neodstraní a plena nezačne sát.
A teď zase naopak. Víte, že zanesená plena vůbec nemusí být impregnovaná? Plena se zanese při nesprávném dávkování pracího prostředku a/nebo při jeho nedostatečném vymáchání.
Základní charakteristikou zanesené pleny je zašedlý, matný vzhled a tuhý materiál, který po uschnutí mnohdy stojí v pozoru. A často také zápach. Z pleny v takovém případě není cítit pouze čistota nebo použitý prací prostředek, ale amoniak, neboli čpavek. A to už po pár hodinách po načůrání. Mnohdy již po několika desítkách minut, nebo dokonce ihned. Ale to už plena bije na poplach.
Tady pozor! Když je plena (byť slabě) cítit amoniakem už při vytažení z pračky, je silně zanesená zbytky moči a stolice a je třeba s ní podle toho naložit. NE do lázně z bělidla nebo kyseliny, protože na usazený amoniak nefungují. I kdyby tomu tak bylo, za zapranou plenu může špatná prací rutina, kterou lázně nenapraví.
Nejhorší variantou je zanesená impregnovaná plena. Tuto kombinaci má na svědomí mýdlo a mýdlové prací prostředky. Obalují vlákna tuky a postupně vytvoří na povrchu nepropustnou krustu, kvůli které plenu nelze vyčistit, dokud nedojde k odstranění tuků účinným pracím prostředkem. Taková plena je kluzká a to tak, že po ní sjede stolice jako po skluzavce. A to beze zbytku! "Namydlit" se takto mohou i klasické bavlněné čtvercové pleny. Nesají a protékají, protože je svrchňáček vystaven proudu stékající moči/stolice, kterou většinou neudrží.
Proto používejte detektor přítomnosti amoniaku, který je nejcitlivější a který máte stále při sobě, totiž váš vlastní nos. A to nejen po vytažení plen z pračky, ale také po jejich uschnutí.
POZOR! Plena se nemusí zanést za dlouhou dobu. Při špatné údržbě stačí i 2-3 praní!
Víte, že amoniak je TOXICKÝ? A kromě ničení materiálu pleny může dráždit dětskou pokožku a způsobit zarudnutí až popáleniny!
Tvrdí vám někdo, že má čisté pleny?
Zeptejte se ho: a) jak dlouho pleny skladuje mezi praními, b) jak řeší předpírku, c) v jakém pracím prostředku pere, d) jak dlouho trvá hlavní prací cyklus.
A pak si udělejte svou vlastní představu o čistotě daných plen!
Čistota nemá definici a může být iluzorní, každý má na ni jiný metr. Věříme, že každá maminka chce svému dítěti dát jen skutečně čisté pleny, proto dejte na svůj mateřský čich a nebudete-li si jistí, napište nám. Rády vám poradíme, abyste čisté pleny skutečně měli.
Comments
Post a Comment