Skip to main content

Proč protéká vaše Miosolo?

Řekněme si to otevřeně, plenky Miosolo od Bambino Mio rády protékají. Velmi často okolo nožiček, často vrchem, občas i skrz PUL laminaci, když je plena kompletně saturovaná a komprimovaná (což se u větších dětí může stát již po jednom řádném vyčůrání).


Mikrovláknová vkládačka je jako houba. Její nespornou výhodou je rychlá nasákavost. Tekutinu odvede do plenky spolehlivě, ta se pak bohužel nemá kam vsáknout. V plence není kromě tenké vkládačky z mikrovlákna žádná savá vrstva.

Představte si, že si sednete na houbičku plnou vody. Všechna voda kompresí houbičky vyteče a vy sedíte v mokru. 

Představte si, že si sednete na mokré bavlněné tričko. Budete mít trochu vlhké oblečení v místě dosednutí. Ale nic nevyteče. Proto se plenky z přírodních materiálů mnohem lépe vyrovnají s návalem čůrání a protékají jen sporadicky, když člověk udělá chybku v nasazení, nebo když je jejich kapacita vyčerpána.

Mikrovlákno je skvělé jako booster, tzn. jako přídavná vkládací plenka. Pomůže tekutinu bleskově vsáknout a odvést dovnitř plenky, kde čeká hutná vrstva přírodního materiálu, která vše absorbuje a nepustí zpět.

Miosolo má tu smůlu, že v podstatě obsahuje savou vrstvu jen ve formě mikrovlákna. Mikrovláknová vkládačka sama o sobě něco málo nasát umí, ale je to jen malé množství. Plenka proto vystačí bez potíží malým dětem, dokud příliš nečůrají a hlavně jsou v tomto věku častěji přebalované.

Pokud Miosolo plence přidáte Mioboost, tedy booster do této plenky určený, znasobíte efekt houbičky. Plenka nasaje trochu více, pouštět po okrajích ven ale bude stále, o obřím balení nemluvě. 

A co tedy s tím?
Doplnit plence savou vrstvu z přírodních materiálů. A to co nejtenčí a co nejsavější. V tomto ohledu jsou nejideálnější Absorbery od Geffen Baby, konkrétně Super Absorber, případně High nebo Quick Absorbery. Jsou ze směsi konopí a biobavlny a na malý objem materiálu extrémně savé. Můžete tak přidat plence savost více než o polovinu. Nepřidají na objemu, nezvednou plenu v profilu a gumičky okolo nožiček budou dobře doléhat.

Pozor na mýdlo!
Mýdlo je pro Miosolo doslova hrob. Pokud perete v mýdle nebo pracím prášku, který mýdlo obsahuje, plenka se naimpregnuje a nebude sát už vůbec. Jednu výhodu to má, mikrovlákno nepropustí skrz nic, plenka bude protékat "jen" kolem nožiček. Čím bude dítko čůrat víc, tím víc bude plena protékat. Časem dotyková vrstva udrží moč na svém povrchu jako rybníček. Jak tomu zabránit? Perte v pracím prášku bez mýdla a plence se savost rychle obnoví, většinou stačí několik vyprání.

Ptáte se, proč plenky Miosolo již v Plenkotéce nenajdete.

Rozhodnutí rozloučit se s Bambino Mio přišlo postupně a mělo několik důvodů. Prvním z nich je poměr cena/výkon. Plenky Miosolo jsou šité v Číně, a jejich cena je srovnatelná s plenkami GroVia. Pokud srovnáme použité materiály a výkon plen, rozdíl je obrovský. Kromě přítomnosti certifikované biobavlny v případě AIO plen GroVia je podstatný i fakt, že jejich plenky fungují spolehlivě bez nutnosti přidání savé vrstvy, což od Miosolo očekávat nelze. Pokud bychom k pořizovací ceně Miosolo přidali cenu za vkládací plenu, bez které plenka není plně funkční, dostáváme se na cenovou hladinu luxusních AiO plen z čistě přírodních materiálů, jako jsou Mother ease, Thirsties, Smart Bottoms nebo Blueberry.


Comments

Popular posts from this blog

Jaký prací prostředek na látkové pleny vybrat?

Kámen úrazu dobrého vyprání látkových plen je PRACÍ PROSTŘEDEK. Jaký vybrat, aby na něj bylo spolehnutí a plenky dobře fungovaly? Ideálně s obsahem surfaktantů, které jsou základem důkladného odstranění všech nečistot. Takový, který si umí poradit s tvrdou vodou (a obsahuje látky pro její změkčení). A bez obsahu mýdla, které plenky zanáší a impregnuje.  ❓ Co se děje se špatně vypranou plenkou 💠 Je cítit směsí amoniaku a prášku 💠 Obsahuje usazeniny ze zbytků nevymáchaného prášku, mýdla, rozkládající se močoviny a bakterií 💠 Je obalená tukem z mýdla a tedy nesaje, protéká a způsobuje vyrážky 💠 Vypadá jako po jednom dítěti i přesto, že jste jí pořídili novou před dvěma měsíci. V přírodních vláknech se vlivem působení amoniaku prožírají trhlinky, které se při každém praní zvětšují, materiál může vypadávat ze základové mřížky. Takovou plenku je třeba vyčistit, řeknete si. A vezmete bělidlo, třeba perkarbonát. Jenže plenka začne protékat skrz a trhlinky v látce se ještě zvětš

Plena je záchod aneb s mýdlem na ni nechoďte

Pojďme si to říci na rovinu, plenka je malý záchod a je třeba to mít na paměti, když uvažujeme o její údržbě. Záchod mýdlem čistit nelze, neboť nezničí bakterie [1]. Tytéž bakterie se budou množit i v pleně, když na ní půjdete s mýdlem. Podívejme se proč. Stolice dětí obsahuje bakterie od narození. Bakterie jsou běžnou součástí střevní mikroflóry a pomáhají s trávením. Jsou spolu s ní také pravidelně vylučované, stolice je tvořena až z 50% právě těmito bakteriemi. Pokud je prací prostředek nedokáže odstranit, v plence se usadí a bude se jim tam velmi líbit - vlhko a teplo jsou podmínky, které pro svou existenci a fungování potřebují. Některé bakterie mohou v prádle zůstat až dva měsíce, i když je vypráno a uloženo [2]. Co se děje v takové pleně? Přítomnost bakterií vám plenka nemusí dát hned znát. Bakterie jsou pouhým okem neviditelné, a když nemají potravu (moč), bez mikroskopu to nepoznáte. Hostina se započne ve chvíli, kdy do plenky dítko načůrá. Bakterie zač

My se s tím moc nepereme

Jak jedna paní na anglické stránce o látkových plenách vtipně poznamenala - látkové pleny jsou takovou toaletou, a tudíž nejšpinavějším prádlem, co doma máte. Konkurují jim snad jen mužské ponožky, ale tuto Pandořinu skřínku dnes otvírat nebudeme. Stačí nám jeden džin z láhve a tonik se tentokrát nekoná. Neuběhne dne, kdy se maminky neptají na fórech nebo přímo, jak prát pleny, nebo proč se jim dítě najednou osypává. Jak tedy prát? Jednoduše. Nepotřebujete žádné speciální přípravky, prášky domácí výroby a jiné eko vymoženosti.  Potřebujete klasický prostředek se surfaktanty , který odstraní nejen, co je oku viditelné ale i bakterie, amoniak a zápach.  Čistá plena není oxymóron. Je to základ pro zdravou pokožku bez vyrážek a podráždění a také pro co nejdelší fungování pleny - zanesená, špatně vypraná plena má výrazně kratší životnost. Přítomnost amoniaku rozkládá přírodní vlákna, ale oslabuje i PUL. Jak toho docílit? Dodržení 5 základních pravidel vám čisté pleny zajistí a